facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-21
 

Courmayeur - Mont Blanc - Chamonix w 8 godzin 42 minuty!

Kataloński skiturowiec i ultra-maratończyk Kilian Jornet Burgada wbiegł z Courmayeur na Mont Blanc Granią Innominata w niesamowitym czasie 6 godzin 17 minut, następnie zbiegł do Chamonix. Łącznie potrzebował na ten wyczyn 8 godzin 42 minuty!
Bieg rozpoczął o 3:53 spod kościoła w Courmayeur, o 5:25 osiągnął chatkę Monzino, gdzie rozpoczyna się lodowiec. Na szczęście nie stwarzał on problemów technicznych, dzięki czemu Katalończyk szybko osiągnął Biwak Eccles. Następnie zjazd i rozpoczęcie wspinaczki Granią Innominata (1000 m, D+, V+, 60º), którą Kilian przeszedł parę dni wcześniej.
 


Kilian podczas biegu. Fot. arch. Kilian Jornet
 
Grań okazała się w znacznej mierze wolna od śniegu, co znacznie przyśpieszyło tempo wspinaczki. Kilian wszedł na szczyt o godzinie 10:15, 6 godzin 17 minut po starcie w Courmayeur. Po krótkim pięciominutowym odpoczynku rozpoczął zbieganie do Chamonix, gdzie zameldował się 2 godziny 19 minut później. Łącznie na tę „wycieczkę” potrzebował 8 godzin 42 minuty.
 
Warto zwrócić uwagę, że bieg ten jest kontynuacją projektu Summits of My Life, który początkowo został przerwany podczas trawersu Mont Blanc, z powodu tragicznej śmierci Stephana Brosse.
 

Kilian Jornet na Grani Innominaty. Fot. arch. Kilian Jornet
 
Aby określić klasę tego wyczynu warto uzmysłowić sobie parę faktów. Kilian łącznie pokonał 42 kilometry, a przewyższenie wynosiło 3810 metrów! Nie mówimy tutaj oczywiście o przygotowanej trasie, lecz 42 kilometrach szlaków górskich, lodowca, kruchej grani, wspinaczki, śnieżnych ramp. Wszystko solo!
 


Sprzęt na 1000-metrową drogę! Fot. arch. Kilian Jornet
 
Oczywiście Katalończyk nie jest byle kim. Kilian to jeden z najlepszych ultra-maratończyków na świecie. Trzykrotny zwycięzca prestiżowego Ultra Trail Mont Blanc i wielu innych. Jest posiadaczem najwyższego odnotowanego poziomu VO2 max (pułap tlenowy - jeden z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej).
Ciekawym komentarzem à propos tego biegu jest wypowiedź Ueli Stecka.
 
„Czy możecie sobie wyobrazić co mógłbym zrobić, gdybym miał takie warunki fizyczne, jakimi dysponuje Kilian?”
 
Grań Innominaty zdobyli w 1919 roku Adolphe i Henri Rey oraz Adolf Aufdenblatten z S.L. Courtauldem i E.G. Oliverem. Przewodnikowe czasy przejść to 12-17 h od Rifugio Monzino, 7-10 h od Bivacco Eccles. 
 


Grań Innominaty. Fot. bigstockphoto.com

Źródło: planetmountain.com, rockandice.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com