facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-02-17
 

Coś dla Tatromaniaków

Przynajmniej raz w roku Henryk Rączka z Kielc zaskakuje bibliofilskim rarytasem.


Przynajmniej raz w roku Henryk Rączka z Kielc zaskakuje wielbicieli gór czy w ogóle turystyki bibliofilskim rarytasem. Przeważnie są to reprinty starych książek czy przewodników. Tym razem przygotował dwie znakomite panoramy tatrzańskie.

Pierwsza to Widok Tatr z pagórka obok dworu w Poroninie. Pierwotnie była to litografia wykonana przez rytownika J. Swobodę we Lwowie około 1800 r. w Zakładzie Kornela Pillera. Autorem rysunku jest Gustaw Lettner. Panorama przedstawia widok od Tatr Bielskich aż po Osobitą. U dołu arkusza, pod właściwą panoramą, zamieszczony został szkic z jej zarysem na tle nieba i ówczesnymi nazwami szczytów. Wymiary reprodukcji to 36 na 131 cm (ramka zewnętrzna ilustracji) i 43 x 135 cm (wymiary papieru).

Drugi reprint to Tatry z strony Polski. Ta jedna z najstarszych panoram tatrzańskich była dołączona do słynnego dzieła Stanisława Staszica "O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski" z 1815 r. Sam miedzioryt był jeszcze starszy (1804 rok), jego autorem był Baltard, który przygotował swoje dzieło w oparciu o rysunek S. Vogla. Reprint ma wymiary 70 na 24 cm. Wykonane naprawdę perfekcyjnie, na grubym, porządnym papierze, reprinty będą z pewnością wspaniałą ozdobą niejednego domu. 

  
Antykwariat Górski "Filar" w Kielcach, 2004

Tekst: Jacek Tokarski

"Góry", 1-2 (128-129), styczeń-luty 2005

(kb)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com