Przygotowujemy końcowe wersje wniosków do planów ochrony przyrody rejonów wspinaczkowych położonych w rezerwatach, parkach krajobrazowych i narodowych. W ostatnich miesiącach nastąpiła bardzo istotna zmiana w strukturach służb ochrony przyrody – nie ma już Wojewódzkich Konserwatorów Przyrody podległych władzom wojewódzkim – ich kompetencje przejęli Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska, podlegli Ministerstwu Środowiska. To nie jedyna zmiana – wkrótce nadzór nad Parkami Krajobrazowymi przejmą Sejmiki Wojewódzkie. Kilka rejonów skalnych kwalifikuje się jako obszary „Natura 2000”. Wszystko to wymaga spotkań i uzgodnień dotyczących możliwości wspinania (a skały w Polsce rozproszone są w sześciu województwach).
Korzystając z przerwy w rozwoju wegetacji, chcemy wyczyścić skały z roślinności naskalnej. Już wkrótce zaprosimy Was do pomocy w odsłonięciu skał na Grzędzie Mirowskiej i na Psiklatce (wycinki są uzgodnione z właścicielami terenu).
„Nasze Skały” od wiosny kontynuować będą akcje ubezpieczania dróg. Dokończymy obijanie Doliny Kobylańskiej, wspólnie z Komisją Skalną PZA planujemy ubezpieczenie Okiennika Wielkiego i innych skał – mamy nadzieję, że wśród firm związanych branżowo ze wspinaniem znajdziemy fundatorów ringów na te działania.
IŚW „Nasze Skały” reprezentuje wszystkich wspinaczy, oczekujemy zatem od Was wszelkich uwag, pytań i propozycji działania.
Włodek „Jacooś” Porębski