facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-08-17
 

Cerro Standhardt w zimie!

Wyśmienita wiadomość dotarła do nas z Patagonii. Thomas Senf, Ralf Weber i Stephan Siegrist dokonali zimowego wejścia na Cerro Standhardt (2650 m).
Trójka wspinaczy osiągnęła szczyt w stylu alpejskim drogą Exocet. Wejście to miało szczególną wartość dla Stephana Siegrista, który został pierwszym człowiekiem, który ma na koncie zdobycie trzech głównych wierzchołków grupy Cerro Torre (Cerro Torre 1999, Torre Egger 2010 i Cerro Standhardt 2012) w okresie zimowym.
 


Ralf Weber wspina się na Exocet asekurowany przez Stephana Siegrista. Fot. Thomas Senf
 
Podczas wspinaczki sprzyjało im szczęście, ale - jak podkreślają - ostateczny sukces był przede wszystkim wynikiem nabytego wcześniej doświadczenia. Problemem był głęboki śnieg, oraz lód który nierzadko pokrywał całe połacie ściany i rysy. Wspinacze osiągnęli wierzchołek o zachodzie słońca, a noc spędzili pod szczytem. Zdaniem Siegrista był to najpiękniejszy biwak w górach w jego życiu.
 


Stephan Siegrist, Ralf Weber i Thomas Senf na szczycie Cerro Standhardt. Fot. Thomas Senf
 
Droga Exocet (WI6, 5.10) powstała w styczniu 1988 roku za sprawą amerykańskiego zespołu Jim Bridwell, Greg Smith, Jay Smith. Była zarazem pierwszą zakończoną na szczycie drogą na Cerro Standhardt.
 


Cerro Standhardt z wyrysowaną linią Exocet. Fot. Thomas Senf
 
Pierwsze zimowe przejście zapisali na swoje konto w 1990 roku Austriacy Tommy Bonapace i Toni Ponholzer. Bonpace był też bliski dokonania  pierwszego samotnego przejścia drogi w 1994 roku, ale załamanie pogody zmusiło go do odwrotu zaledwie trzy wyciągi poniżej wierzchołka.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-01-16
GÓRY
 

Zimowa Kanczendzonga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-13
GÓRY
 

Narciarski trawers Szwajcarii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com