facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-12-11
 

Buty turystyczne MH500 MID WTP / Quechua

Bieganie czasami może nas irytować swoim nieco nachalnym owczym pędem. Trudno jednak nie docenić, że wniosło do konstrukcji butów turystycznych wiele dobrego – przede wszystkim lekkość i amortyzację. Okazało się, że w obuwiu o tych właściwościach łatwiej, bezpieczniej i szybciej pokonuje się długie dystanse. Jeśli akurat nie wspinamy się w strefie śmierci lub nie szukamy odmrożeń w okolicach bieguna, lekka i pochłaniająca uderzenia konstrukcja jest naszym sprzymierzeńcem, co zresztą można udowodnić naukowo. Jeśli podczas 30-kilometrowej wycieczki wykonamy około 42 000 kroków w butach cięższych zaledwie o 250 gramów, zmachamy się tak, jakbyśmy dodatkowo w tym czasie przenieśli… niemal 10 ton! Hm, brzmi abstrakcyjnie, więc nie pogniewam się, jeśli sprawdzicie wyliczenia. ;-)

 

Tak czy owak, konstrukcja butów Quechua o niewymawialnej nazwie wyraźnie czerpie z doświadczeń biegowych, zaskakując piórkową, jak na tego typu obuwie, wagą. Co ważne, model ten jest solidnie wykonany – sporą część cholewki uszyto ze skóry typu dwoina, a nosek i zapiętek chronią gumowe otoki. Amortyzacja, którą biegowym zwyczajem zapewnia gruba warstwa pianki EVA, działa naprawdę dobrze, co objawia się przede wszystkim mniejszym zmęczeniem nóg. Ważnym elementem butów turystycznych jest membrana. Tu zastosowano wyściółkę z laminatu będącego konstrukcją własną marki Quechua, która w umiarkowanie wilgotnych warunkach spisuje się wystarczająco skutecznie.

 

Podoba mi się, że haczyki zastosowane w górnej części cholewki pozwalają obniżyć sznurowanie, gdy nie chcemy usztywniać nogi w kostce, co w połączeniu z nisko schodzącym z tyłu krojem nie blokuje naturalnego ruchu w płaszczyźnie przód – tył. Wykonana z gum o różnych gęstościach podeszwa Crosscontact posiada wzór bieżnika charakterystyczny dla modeli trailowych, więc świetnie sprawdza się na zróżnicowanych podłożach. Praktyczne są też pętelki umożliwiające zawieszenie butów przy uprzęży lub plecaku. MH500 MID WTP są wygodne już od pierwszego założenia, a jeśli dodamy do tego ich niską wagą i sporą amortyzację, nic dziwnego, że bezwiednie przyspieszamy kroku.

 

Materiały: wyściółka z membrany, cholewka z tkaniny syntetycznej i skóry • Podeszwa: Crosscontact, amortyzacja – pianka EVA • Waga: 470 g (rozmiar 43) • Cena: 299,99 zł

 

Testował / Piotr Gruszkowski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-17
SPRZĘT
 

Fascynujący świat skitouringu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com