Ciemno, zimno, do mety daleko
O specyfice nocnego biegania w górach – związanych z ciemnością wymaganiach, zagrożeniach i kryzysach, ale też niezwykłym klimacie przygody – z DANIELEM STROINSKIM rozmawia PIOTR GRUSZKOWSKI.
O specyfice nocnego biegania w górach – związanych z ciemnością wymaganiach, zagrożeniach i kryzysach, ale też niezwykłym klimacie przygody – z DANIELEM STROINSKIM rozmawia PIOTR GRUSZKOWSKI.
Jan Elantkowski (TKN Tatra Team/Dynafit) i Tomek Skupień (Craft) potrzebowali 9 godzin, 21 minut i 44 sekund, by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72 kilometrów, z przewyższeniem wynoszącym 5000 metrów. Na metę wbiegli razem i pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców jest dwóch, ex aequo! Wśród kobiet, z czasem 11 godzin, 10 minut 18 sekund, tryumfowała Kinga Kwiatkowska (Hoka Garmin Team), która jednocześnie ukończyła zawody na 10. miejscu w kategorii open.
Legendy polskiego himalaizmu – Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski, setki biegaczy górskich na pięknych i piekielnie trudnych trasach Tatr, edukacyjne spotkania dla dzieci o ekologii i kontakcie z naturą, eventy z przewodnikami tatrzańskimi i edukatorami Tatrzańskiego Parku Narodowego, akcja charytatywna i gwiazdy czytające dzieciom swoje najważniejsze bajki z dzieciństwa – to wszystko będzie miało miejsce na TATRA FEST od 23 do 25 czerwca w Zakopanem.
Tegoroczny weekend z bieganiem po Tatrach zapowiada się tak: unikatowe trasy z pięknymi widokami, trzy dystanse do wyboru – 10 km, 24 km i 65 km, Silver Label Valsir WORLD CUP – Tatra Race Run, WMRA, Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra i niezapomniane przeżycia dla startujących zawodników. TATRA FEST odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. Meta ze strefą atrakcji zlokalizowana będzie w sercu Zakopanego, w zielonej przestrzeni Gugu Park.
Główny Szlak Beskidzki – trasa doskonale znana wszystkim miłośnikom gór. W okresie covidowej niepewności dwóch ostatnich lat, która odcisnęła ogromne piętno także na środowisku trailowych i górskich biegaczy, kierunek ten stał się niezwykle popularny.
Każde pasmo gór w Polsce ma swój urok i klimat, Tatry są jednak najwyższe, a to sprawia, że coraz więcej jest chętnych, by je odwiedzić. Maleje szansa na znalezienie odludnych miejsc, nawet jeśli są trudno dostępne – choć akurat gęsta sieć szlaków po polskiej stronie granicy raczej ułatwia, niż utrudnia dotarcie w każdy ich rejon. Jeśli chcemy więc posmakować biegania w samotności, spójrzmy na południe. Słowackie Tatry kryją wiele pasjonujących i tajemniczych zakątków wartych odwiedzenia.
Niespełna dwa lata temu, w 2021 roku, marka The North Face, wprowadzając technologię włókien węglowych i płyt kompozytowych, znaną wówczas głównie lekkoatletom na najwyższym poziomie, na rynek biegów trailowych i pieszych wędrówek, wyznaczyła nowe standardy. Dwa sezony później, projektanci obuwia biegowego The North Face, wprowadzając modele VECTIV™ 2.0, na nowo przesuwają granice innowacji, utwierdzając pozycję marki jako ciągle wiodącej w dążeniu do doskonalenia swoich produktów.
Gotowi na pełen biegowych emocji letni sezon 2023? Jeśli tak, to pora podjąć wyzwanie. Od 1 lutego marka DYNAFIT, specjalizująca się w górskich sportach wytrzymałościowych, ponownie rusza z naborem pasjonatów i pasjonatek biegania, którzy chcieliby dołączyć do programu DYNAFIT Trailhero. Na zwycięzców czeka sezon pełen ekscytujących zawodów i niezwykłych projektów, wspaniała społeczność zapalonych sportowców, a także wyjątkowa możliwość wglądu w działania marki DYNAFIT.
To już tradycja, że w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady organizowane są dwa wyjątkowe biegi po przepięknych okolicach serca całego wydarzenia, czyli Lądka-Zdroju. Jak co roku „do zdobycia” będzie ośmiotysięcznik – w tym roku wspólnie z biegowym partnerem, którym jest The North Face.
Skrócone z powodu załamania pogody Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra okazały się sporym wyzwaniem dla zawodników. „W czerwcu biegałam w Dolomitach, ale uważam, że dzisiejsza trasa była dużo trudniejsza technicznie” – mówiła Natalia Tomasiak, pierwsza kobieta na mecie.
Buty, ubrania czy sprzęt, z którego korzystamy na szlaku muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, żeby były również estetycznie wyszukane.
O nie tak znowu samotnym, jak sugeruje tytuł znanego filmu, losie biegacza specjalizującego się w górskich, ultramaratońskich dystansach i o problemach, ale też radościach, których dostarczają tego typu wyzwania, z DANIELEM STROINSKIM, wielokrotnym rekordzistą Biegu Kreta na trasie Sudeckiego Trójkąta, rozmawia PIOTR GRUSZKOWSKI.
Na trzecią edycję Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego ostrzą sobie zęby przede wszystkim miłośnicy skyrunningu. Okazuje się, że już wkrótce impreza może zaproponować nowe wyzwanie dla prawdziwych twardzieli i twardzielek. O ambitnych planach na przyszłość, których celem jest między innymi stworzenie kolejnej formuły rywalizacji – ekstremalnego skyrunningu – z MARCINEM RZESZÓTKO, organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia, rozmawia ALEKSANDRA BAZUŁKA.
Gdzieś pod koniec 1990 roku, kamper Dana i Janine Patitucci utyka zepsuty na parkingu Supercrack w Indian Creek. Silnik wprawdzie odmawia dalszej współpracy, ale dobrze zaopatrzony „dom na kółkach” wciąż daje schronienie i umożliwia przetrwanie do czasu odholowania do naprawy. W oczekiwaniu na lawetę, Dan i Janine postanawiają wyjść pobiegać po okolicy, w lekko padającym śniegu, z aparatem fotograficznym schowanym za pazuchą, jak to mają w zwyczaju. Kilka miesięcy później zdjęcie zrobione podczas tej porannej biegowej wycieczki ukazuje się w katalogu Patagonii, co z jednej strony pomaga w pokryciu kosztów naprawy auta, z drugiej zaś, stanowi inspirację i daje początek nowej ścieżce kariery w dziedzinie górskiej fotografii biegowej.
W pierwszy weekend sierpnia, tradycyjnie już od kilku lat, odbywa się u stóp Królowej Beskidu weekend biegowy, podczas którego miłośnicy biegów górskich mogą zmierzyć się z wymagającymi trasami biegowymi poprowadzonymi w masywie Babiej Góry.
Czyżby zima w odwrocie? Wbrew pozorom to kwestia stanu ducha i chęci znalezienia wyzwania na nadchodzący weekend. Pierwsza z wymienionych rzeczy jest od nas niezależna, w drugiej postanowiliśmy Was wyręczyć i znaleźliśmy imprezę odpowiednią do pory roku. Co powiecie na Zimowy Festiwal Biegowy w Rudawach? Brzmi jak trzeba (czyli siarczyście), a przyglądając się proponowanym trasom można założyć, że bez względu na aurę każdy znajdzie coś dla siebie.
UWAGA BIEGACZE: 1 lutego 2022 rusza kolejny nabór do programu DYNAFIT Trailhero. Marka po raz kolejny szuka entuzjastów trail runningu, którzy chcą w aktywny sposób współtworzyć biegową społeczność DYNAFIT. Na zwycięzców czeka nie tylko niepowtarzalna grupa wspierających się sportowców, ale także ekscytujące projekty biegowe i zawody. Ponadto członkowie Trailhero Team wyposażeni zostaną od stóp do głów w najwyższej jakości produkty DYNAFIT, które pomogą im dać z siebie wszystko podczas treningów na górskich trasach. W zamian będą oni dzielić się swoją pasją i doświadczeniami z innymi biegaczami.
Po niezwykle udanym sezonie 2021, The Golden Trail World Series powrócił w 2022 roku z zupełnie nowym kalendarzem i nowymi procedurami mającymi na celu promocję widowiska i zwiększenie widoczności sportowców. Nie inaczej dzieje się z zawodami cyklu Golden Trail Series National będącymi kuźnią biegowych talentów w poszczególnych krajach. Do cyklu GTNS odbywającego się na terenie Czech, Słowacji i Polski dołączyła właśnie druga rodzima impreza - Tatra Sky Marathon.
Kolejna edycja Ultramaratonu Babia Góra odbędzie się 11 czerwca 2022 r. w malowniczej Lipnicy Wielkiej, położonej u podnóża Babiej Góry. W ramach wydarzenia Uczestnicy będą rywalizować w 6 biegach górskich na dystansach od 10 km do 100 km. Od 2021 roku wszystkie biegi posiadają nowe trasy. Rejestracja na biegi 9. Ultramaratonu Babia Góra rozpocznie się w dniach 27 i 28 października 2021 r.
Miłośników biegów na Babiej Górze zapraszamy serdecznie na biegowy weekend do Zawoi i Lipnicy Wielkiej. W dniach 7-8 sierpnia 2021 r. na stoku południowym oraz północnym masywu Królowej Beskidów odbędą się 3 różne biegi górskie.