facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-05-07
 

Biblia ładowacza

Długo oczekiwana i znana z opowieści krążących wśród „prawdziwych ładowaczy” książka Davida Macii pt. „Planificación del entrenamiento en escalada deportiva” ukazała się w polskim przekładzie.

Tekst: Tomek „Mendoza” Ręgwelski

David Macia, Planowanie treningu we wspinaczce sportowej, Sudetica Verticalia 2008 

I słowo ciałem się stało! Długo oczekiwana i znana z opowieści krążących wśród „prawdziwych ładowaczy” książka Davida Macii pt. „Planificación del entrenamiento en escalada deportiva” ukazała się w polskim przekładzie.
Na wysokości zadania stanęło wrocławskie wydawnictwo Sudetica Verticalia, znane już na rynku wydawniczym z przewodników wspinaczkowych po Rudawach Janowickich i Sokolikach. Tym razem w rękach trzymamy – co tu dużo mówić – perełkę, jeśli chodzi o opracowania dotyczące treningu wspinaczkowego. Starannie wydana, przejrzysta w treści, okraszona dużą ilością zdjęć, mająca podręczny format i przyciągającą uwagę okładką – taka jest ta książka na pierwszy rzut oka. Zawdzięczamy to po części autorowi przekładu, który jest również autorem zdjęć wspinaczkowych, ilustrujących polskie wydanie. Mowa tu o Michale Wiśniewskim, który znajomość języka Cervantesa, umiejętności wspinaczkowe, dryg do fotografowania i przyjaźnie nawiązane w Siuranie połączył w spójną całość. 

Przybliżmy teraz samą osobę autora książki. David Macia Paredes to bardzo dobry wspinacz, mający na swoim koncie przejścia OS dróg 8a i prowadzenia 8b+RP. To także posiadający przygotowanie zawodowe/wykształcenie trener lekkiej atletyki i wspinaczki sportowej. Swoją wiedzę i umiejętności przekazywał będąc trenerem reprezentacji Hiszpanii we wspinaczce sportowej. Na jego konto jako trenera należy zaliczyć sukcesy jego podopiecznych „Ramoneta” i Edu Marina. Swoją popularność zdobył on także cyklem 12 artykułów o treningu, które ukazywały się na łamach hiszpańskich pism wspinaczkowych „Desnivel” i „Escalar”. Artykuły te były również przyczynkiem i bazą do powstania niniejszej książki, będącej wynikiem ośmiu lat badań.

Tytuł polskiego przekładu brzmi „Planowanie treningu we wspinaczce sportowej” i tak też przyszły wspinacz-czytelnik powinien rozumieć treść książki. Nie ma tu mowy o tajemnych ćwiczeniach, szamańskich dietach, kosmicznych suplementach czy wreszcie drogach prowadzących do sukcesu na skróty. Trening jest tutaj nazwany po imieniu jako systematyczny, dokładnie zaplanowany wysiłek!...

Więcej: Góry, nr 4 (167) kwiecień 2008

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com