facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2021-01-20
 

Bartosz Malinowski - „Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan”

Wiedza potoczna jest sumą uproszczeń. Mówimy: Himalaje, myślimy: Nepal. Tak zapewne odpowie dziewięć na dziesięć osób pytanych o położenie najwyższych gór świata. Z jednej strony trudno się dziwić: spośród czternastu ziemskich ośmiotysięczników w Nepalu jest ich aż osiem. Jednak Himalaje to potężny górski łańcuch o długości ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów, z czego na terytorium Nepalu przypada mniej więcej jedna trzecia. Czy można zatem mówić o przejściu Himalajów bez zawitania do Indii, Pakistanu i Bhutanu?

 

Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan

Autorzy: Bartosz Malinowski, redakcja Łukasz Supergan

Himalaje. Większe, niż myślisz!

Data premiery: 13.01.2021

Liczba stron: 320 

Druk: oprawa miękka

 

Prawdą jest, że nazwa Wielki Szlak Himalajski według pierwotnych założeń odnosi się do "długodystansowego szlaku trekkingowego obejmującego łącznie około 1700 kilometrów od wschodniego do zachodniego krańca Nepalu". Tyle mówi o nim Wikipedia. I tę właśnie trasę w 2015 roku przeszli Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski. Dokonali tego jako pierwsi Polacy, a swoje doświadczenia opisali w książce Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal. Mogliby spokojnie cieszyć się sukcesem, odbyli wszak jedną z najtrudniejszych marszrut świata. A jednak coś kazało obojgu wrócić w Himalaje i ponownie przeżywać trudy pieszej wędrówki. Tym razem w górach Indii, Pakistanu i Bhutanu. Ich relację z przejścia tej części szlaku znajdziesz w książce.

 

W trakcie czterech wypraw - nepalskiej, indyjskiej, pakistańskiej i bhutańskiej - zdobywcy Wielkiego Szlaku Himalajskiego przeszli w sumie 3600 kilometrów i pokonali około 100 wysokich przełęczy w 284 dni.

 

O autorze: 


Bartosz Malinowski — człowiek gór. Organizuje trekkingi i wyprawy w Himalaje Nepalu, Indii, Pakistanu i Bhutanu. Lider, organizator i przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził ponad osiemdziesiąt wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 roku pokonał pieszo dwa i pół tysiąca kilometrów, podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do słowackiej Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez sześć miesięcy przemierzył osiem tysięcy kilometrów przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące w życiu nomadów w Mongolii oraz Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar — lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach indyjskich.

 

Pomysłodawca i koordynator programu „Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019”, w ramach którego wspólnie z Joanną Lipowczan przemierzył ponad cztery tysiące kilometrów, trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal. Na co dzień pracuje w Chilloutdoor, organizując liczne szkolenia górskie, kursy, warsztaty i eventy, lub pokazuje zdjęcia i opowiada o Himalajach.

 

http://wielkiszlakhimalajski.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com