facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2021-01-13
 

Anna Czerwińska - „Groza wokół K2”

Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 roku, gdy na stokach tej góry, obok spektakularnych sukcesów, miały miejsce nie mniej głośne tragedie, które w sumie pochłonęły życie 13 wspinaczy. Autorka, jako uczestniczka jednej z wypraw, próbuje zrozumieć przyczyny wydawałoby się bezsensownych śmierci, odwołując się niejednokrotnie do wypowiedzi innych wspinaczy. Jednocześnie kreśli trzymający w napięciu obraz zakończonej sukcesem wyprawy na Magic Line, której sama była uczestnikiem.

 

Wznowienie jednej z najlepszych książek znanej i lubianej himalaistki, uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie, z nową szatą graficzną. Janusz Kurczab, nasz znakomity wspinacz, a zarazem autor wielu opracowań górskich, tak pisał o tej pozycji: „Powstała książka bardzo dobra, którą nie tylko przeciętny czytelnik, ale i każdy alpinista przeczyta z ogromnym zainteresowaniem, a nawet – z zapartym tchem”.

 

Z recenzji Andrzeja Mirka, którą w całości będzie można przeczytać w kolejnym numerze GÓR:


Groza po raz pierwszy ukazała się niemal równocześnie z tytułem K2. Triumf i tragedia Jima Currana. Siłą rzeczy Anna Czerwińska nie mogła wtedy odnieść się do tej publikacji i zrobiła to dopiero teraz, znajdując w nowym wydaniu miejsce dla cytatów. Niedawno Krystyna Palmowska wydała pozycję Zaklętym w górski kamień, w której również odnosi się do tamtych wydarzeń. Dla czytelnika może to być świetna, unikatowa okazja, by porównać różne narracje i wyciągnąć z nich własne wnioski.

 

Co, oprócz tytułowej grozy, znalazło się w książce Czerwińskiej? Autorka spędziła dwa miesiące pod K2 – czasu na obserwacje, przemyślenia i rozmowy miała więc sporo. Oprócz opisów mozolnego zdobywania góry mamy tu całkiem ciekawe detale dotyczące życia w bazie, które autorka opisuje, nie stroniąc od plotek. Dla mnie fascynujące jest to, że mimo wielu działających w okolicy wypraw nie ma mowy o konkurencji, nie wspominając o wrogości – jest za to świadectwo współpracy, dzielenia się zapasami, sprzętem czy namiotami. Mam wrażenie, że w bardziej współczesnych relacjach tego poczucia ponadwyprawowej wspólnoty wspinaczkowej już nie ma.

 

O autorce:


Anna Czerwińska – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników (na Lhotse i Makalu weszła jako pierwsza Polka) oraz Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wysokogórskich m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją.

 

Książkę znajdziecie w naszej księgarni KsiążkiGór.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com