facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-02
 

Amerykanie w Karakorum

Druga połowa wakacji to istny wysyp dobrych przejść (miło mi poinformować, że również polskich). Tym razem co nieco o 2 wyprawach amerykańskich: o kobiecej (czyżby ktoś poszedł w ślady Wandy Rutkiewicz) i męskiej. Zespoły dzieliły Bazę, lecz cele były inne.

Wyprawa kobieca w składzie Janet Bergman, Emilie Drinkwater i Kirstin Kremer postanowiły wejść na niezdobyty szczyt o wys. 6135 metrów. Z kolei męska reprezentacja w składzie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson wybrali sobie na cel Saser Kangri II.

Celem dziewczyn było przejście południowej ściany tego szczytu w stylu alpejskim. Niestety plany planami, a góry swoje. Pomimo dwóch podejść na szczyt nie został zdobyty. O ile w ścianie mogli spotkać dobrej jakości rysy, to z oświetlonych partii podszczytowych leciały na nich kamienie i odłamki lodu. W końcu podjęta została decyzja o wycofie i skoncentrowanie się na wspinie niedaleko celu Saser Kangri II, parę niezdobytych szczytów rokowało na pierwsze przejścia.

5-6 sierpnia Kirsten i Emilie wspięły się na Pumo Kangri (PD/AD 6440 m), znajdujący się niedaleko bazy, a oferujący wspinaczkę w lodzie i śniegu. Dziewczyny przeszły prawie całą drogę solo (poza kluczowym wyciągiem), a później zjeżdżały całą noc na połówce liny.
 Emilie Drinkwater na Pumo Kangri, w tle Stegosaurus. Fot. Kirsten Kremer

Następnego dnia Janet Bergman i Freddie Wilkinson wspięli się na skalnego pinakla Saser Linga (IV 5.9+ ~6200m). 8-9 sierpnia cały zespół kobiecy, wspomagany przez Marka Richey`a wspiął się na Stegosaurus (PD/AD 6640m), szczyt w kształcie dinozaura z 150-metrowym trawersem do szczytu. 

Z kolei team męski postawił sobie za cel wejście na wschodni wierzchołek Saser Kangri II (7513m), który był prawdopodobnie drugim pod względem wysokości niezdobytym szczytem na świecie. Amerykanie postanowili uderzyć linią poprzedniego nieudanego ataku z 2009 roku, kiedy to zespół w składzie: Mark Richey, Steve Swenson, Mark Wilford i Anglik Jim Lowther doszli do połowy ściany, lecz kiepska pogoda zmusiła ich do odwrotu.
 Saser Kangri II, z wyrysowaną linią nieudanego ataku w 2009 roku. Fot. Mark Richey

Póki co szczegóły wspinaczki są nieznane. Wiadomo jednak, że Swenson, który jest prezydentem American Alpine Club, miał problemy z oddychaniem i musiał zostać przetransportowany wojskowym helikopterem do Leh, gdzie szybko doszedł do siebie.

Źródło: climbing.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com