facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

ALPINE WALL TOUR WRACA NA WIELKIE ŚCIANY: NA POCZĄTEK PAN AROMA I DROGA HISZPAŃSKA

Po zasłużonym odpoczynku Łukasz Dudek i Jacek Matuszek wznawiają projekt Alpine Wall Tour i ruszają na kolejne wielkościanowe cele. Najbliższe plany zespołu zakładają postawienie "kropki nad i" na słynnej Pan Aromie oraz zmierzenie się z tajemniczą Drogą Hiszpańską na sąsiedniej Cima Grande.

Tre Cime di Lavaredo w pełnej krasie (fot Justyna Matuszek)Jacek i Łukasz z pewnością mogą zaliczyć sezon 2015 do najlepszych i najbardziej przełomowych w ich życiu. Zespołowi udało się przekuć wcześniej zebrane wielowyciągowe doświadczenia w niezwykły projekt, którego owocem były nie tylko światowej klasy przejścia dróg Brento Centro (8b, 1000 m) i Bellavista (8b+, 500 m) oraz sukces Łukasza na Silbergeier (8b+, 200 m), ale także zrealizowany wspólnie z Wojtkiem Kozakiewiczem świetny film dokumentujący całą walkę logistyczną, fizyczną i psychiczną, a lekko nie było... Po powrocie z wyniszczającej przygody na Tre Cime di Lavaredo zespół rozpoczął trudny okres regeneracji. W końcu powróciła chęć do wspinania, a głowa gotowa była do analizowania kolejnych pomysłów.

 

Zespół na Pan Aromie (fot. wojtekozakiewicz.com)

 

W ten oto sposób emocjonująca podróż rozpoczyna się na nowo. Jak mówi Łukasz Dudek:

"Po ubiegłorocznych sukcesach apetyty i motywacja są znowu na bardzo wysokim poziomie, a bieżące cele to niejako kontynuacja tego, co założyliśmy sobie w poprzednim sezonie. Wtedy do zamknięcia całości brakło sukcesu na Pan Aromie 8c. Uczyniliśmy jednak bardzo ważny krok ku jej przejściu pokonując Bellavistę, która pokrywa się z naszym celem w 90%. Co istotne, wiemy, jak logistycznie poruszać się po największym dachu skalnym w Alpach, jaki jest charakter kluczowych wyciągów i kiedy są najlepsze warunki - jednym słowem wszystko, co potrzebne do przejścia całości. Wydaje się, że droga na szczyt stoi otworem, wystarczy tylko sforsować dwa wyciągi wycenione na 8c."

 

Przypomnijmy, że uklasyczniona w 2007 roku przez wizjonera wspinaczki Alexandra Hubera Pan Aroma to jedna z trzech najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych dróg na świecie. Biegnąca tzw. "Dachem Świata" na Cima Ovest linia zdaje się być marzeniem każdego alpinisty, a na koncie mają już ją m.in. Iker Pou oraz Edu Marin.

 

"O ile mimo swoich trudności, Pan Aroma jest drogą, po której regularnie się ktoś wspina i wiemy jak wygląda asekuracja na poszczególnych wyciągach, o tyle nasz drugi cel owiany jest tajemnicą." - mówi Jacek Matuszek. 

 

Droga Hiszpańska (8b+, 550 m) wytyczona została hakowo w 1977 roku przez zespół Gallego, Lozano, Carillo i Gomez. W 2003 znakomity włoski wspinacz Mauro „Bubu” Bole podjął prób uklasycznienia, skapitulował jednak nie mogąc przejść kluczowego okapu. Ta sztuka udała się dopiero rok temu zespołowi Mayr-Unterwurzacher, który wycenił wyciąg na 8b+, "może 8c".

 

"Największym problemem zdaje się być asekuracja, nie wiemy, czego się po niej spodziewać. Niepokoić na pewno może fakt, że Mayr podczas prób zdecydował się na wymianę pięciu spitów na nowe, gdyż oryginalne nie budziły zaufania. Tu warto zaznaczyć, że ów człowiek psychę ma z żelaza, co potwierdzić może jego przejście w stylu OS na żywca Drogi Cassina (550 m) na Cimie Ovest. Magia Trzech Cim podziałała na nas jednak całą swoją mocą i chcielibyśmy zatrzymać się tam na dłużej..." - dodaje Łukasz.

 

Zespół jest już w drodze, a działania na miejscu rozpocznie, gdy tylko pogoda ulegnie stabilizacji. W drodze na szczyt i z powrotem do bazy Jacka i Łukasza wspiera SALEWA. Śledźcie ich poczynania na facebook.com/alpinewalltour2015 !!


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com