facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Aleksandr Ruczkin, jeden z najlepszych rosyjskich wspinaczy, zginął w Peru

2 września ekipa ratunkowa znalazła nieopodal podstawy Huandoy Sur ciała Aleksandra Ruczkina i Wiaczesława Iwanowa.

Południowa ściana Huandoy Sur; fot. panoramio.comMierzący 6160 m Huandoy Sur to jeden z najbardziej znanych szczytów w masywie Cordillera Blanca w Peru. Pierwsze próby wejścia zostały podjęte już w latach 60. i 70., a w 1976 roku poprowadzono tu trzy drogi. Ruczkin i Iwanow wspinali się imponującą południową ścianą. Spędzili w niej niemal tydzień, ale ze względu na kiepskie warunki i złą jakość skały rozpoczęli odwrót. Przyczyna ich śmiertelnego wypadku nie jest na razie znana, wszystko wskazuje jednak na to, że dostali się pod lawinę kamienną tuż po wyjściu z ostatniego biwaku. 

 


 Aleksandr Ruczkin; fot. russianclimb.comAleksandr Ruczkin był jednym z nielicznych rosyjskich wspinaczy preferującym wspinanie w stylu alpejskim. W latach 90. przeszedł wiele poważnych dróg, wytyczył też nową (hakową) na Grand Capucinie. Wspinał się m.in. na Ziemi Baffina, ścianie Trolli w Norwegii i na Grenlandii. Miał na koncie Złoty Czekan (Piolet D'Or 2005) za wytyczenie drogi na północnej ścianie Jannu 7710 m w 2004 roku. Dwukrotnie otrzymał także Piolet D'Or Russia: w 2009 za pierwsze wejście na Gonnga North w masywie Minya Konka; w 2013 za przejście południowo-zachodniej ściany Kusum Kanguru drogą Falling into the void.
Wiaczesław Iwanofot. russianclimb.com

 

Wiaczesław Iwanow wytyczył m.in. nową drogę na K7 West w Karakorum. Za przejście południowo-zachodniej ściany Kusum Kanguru drogą Falling into the void otrzymał Piolet D'Or Russia.
źródło: gripped.com, explorersweb.com, russianclimb.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-27
GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com