facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-06-10
 

Adam Bielecki i Marcin Kaczkan ruszają na K2

Rozpoczęła się kolejna wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu. Adam Bielecki i Marcin Kaczkan planują zdobyć K2
Adam Bielecki w marcu zdobył jako pierwszy na świecie ośmiotysięcznik Gasherbrum I zimą, a Marcin Kaczkan szczyt Nanga Parbat w 2010 r. i uczestniczył w zimowej wyprawie na K2 w 2003 roku, posiada tytuł Śnieżnej Pantery za zdobycie wszystkich 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR.
 


K2 z zaznaczoną drogą wejścia. Fot. polskihimalaizmzimowy.pl
 
Himalaiści atakować będą K2 w okresie od 20 czerwca do końca lipca, drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, z lodowca Godwin Austin - Żebrem Abruzzi.
Wspinacze nie będą korzystać z aparatury tlenowej. Założyć muszą kolejno 4 obozy i rozpiąć ok. 4000 m lin poręczowych. Aby wykonać to ostatnie zadanie niezbędne będzie podjęcie współpracy z innymi ekipami zdobywającymi w tym sezonie tą górę.
 
Nadchodząca wyprawa ma dwa cele – zdobycie szczytu K2 oraz zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze zimowe wejście na ten szczyt. K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 56 lat został zdobyty przez 304 osoby, niestety jednak ani razu nie udało się tego dokonać zimą.
 
Patronat honorowy nad programem "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015" sprawuje Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Sponsorem Generalnym wyprawy jest PKN Orlen S.A.a

K2 (8611 metrów n.p.m.) jest drugim pod względem wysokości szczytem na świecie, a najwyższym w Karakorum. Zdecydowanie jest najtrudniejszym do zdobycia ośmiotysięcznikiem i do tej pory na szczycie K2 stanęło do tej pory jedynie dziewięciu Polaków.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
2020-10-24
GÓRY
 

Lhotse - ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-19
GÓRY
 

Kołowy Szczyt – nowe drogi

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-09
GÓRY
 

Tatry – nowe drogi w Dolinie Batyżowieckiej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com