facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Adam Bielecki i Jacek Czech w Patagonii

PATAGONIA WINTER EXPEDITION 2014

 

 

Udało się !!! Po trzech latach szukania partnera, po kolejnych  wycofach niezdecydowanych, dwóch lodowych żołnierzyków czyli Adam Bielecki (KW Kraków) i ja - Jacek Czech (W SKALE, KW Katowice, Kandahar) jako pierwsi Polacy (Ślązacy) napieramy w patagońską zimę. 


Jak to w Patagonii nieźle wiało no ale też się działo. Wyprawę zaczęliśmy po 20 lipca i zakończyliśmy pod koniec sierpnia – na miejscu byliśmy ponad 4 tygodni w tym dobrej pogody było około 7 dni w rozłożeniu na 3 „okna pogodowe”(W czasie naszego pobytu, razem z nami wszystkich wspinaczy w rejonie El Chalten było pięciu).

Naszym celem było wejście drogą Exocet na Aguja Standhard 


I wyjście to 3 dniowa wycieczka pod ścianę. Dwa dni maszerujemy ze szpejem(około 20 km dzikiego terenu), zakładamy obóz w dobrym miejscu oraz dobrze rozpoznajemy podejście pod drogę.

II wyjście zaczynamy w dupówie bo jest szansa na pogodę następnego dnia. Pada deszcz i wieje, po dotarciu do obozu odkopujemy zdewastowany namiocik ( w środku wszystko jest nasączone wodą), już wiemy że trzeba wspiąć się na coś krótszego bo z mokrymi ciuchami na biwaku nie damy rady. Jednodniowa wspinaczka na Aguja Saint-Exupery po 6 godzinnym trudnym wspinaczkowym podejściu kończy się zapychem i wycofem.

III wyjście znów zaczynamy w złej pogodzie licząc na poprawę – niestety huraganowy wiatr, deszcz ze śniegiem oraz brak widoczności nieźle nami  poniewierają – poobijani i mokrzy „z podwiniętymi ogonami” wracamy do El Chalten.


W czasie treningu wykluczającej kontuzji łokcia doznaje Adam w wyniku czego dogadujemy się z wyprawą z Chile (Nico, Sebastian i Nico) i ostatnie już wyjście planujemy we czwórkę.

IV wyjście.  Jacek uderza z ekipą Chilijczyków (NICO, SEBASTIAN, NICO) na Cerro Domo Blanco, wspinaliśmy się nowa kombinacją drogi Super Domo (WI5, M 5\6)

Po zrobieniu już trudności na skutek pogarszających się warunkach pogodowych zostałem przegłosowany i zaczęliśmy się wycofywać. Dzięki pomocy chłopców z Chile udało mi się trochę powspinać, wspólnie miło spędzić kilka chwil no i przede wszystkim pomogli mi znieść kilkadziesiąt kilogramów sprzętu z naszego obozu - za co bardzo im DZIĘKUJE !!!

Dziękuje też Wam którzy wspieraliście mnie i Adama w czasie naszej wyprawy;

- Naszym wspaniałym i kochanym Żonom oraz  bliskim,

- wspierającej nas jak zwykle firmie HiMountain i Tendon.


PS. 

Było ciężko, ale  rejon rokuje nadzieję i daje szansę aby tam wrócić na kolejną zimową wyprawę. Dnia 19 listopada o godz 19.00 na ściance wspinaczkowej „W SKALE” Bunkier w Rudzie Śląskiej – Wirku, ul Obr. Westerplatte 11e odbędzie się prelekcja z naszej wyprawy – ZAPRASZAMY !!!


Z GÓRSKIM POZDROWIENIEM: Adam i Jacek.

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
Goryonline
 
Piotr Michalski
 
2016-03-14
GÓRY
 

Słowacy w Patagonii

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-02-26
GÓRY
 

NANGA PARBAT: KRÓTKA HISTORIA EKSPLORACJI

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com