facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-15
 

600 NAJLEPSZYCH TWORÓW ZIMNEJ PANI

„Alpejski lód, 600 najlepszych lodospadów w Alpach” to wydany na początku 2009 roku przekrojowy przewodnik po lodach środkowej Europy.

Dostępny jest on w czterech językach: angielskim, włoskim, francuskim i niemieckim w cenie 31,50 euro. Na 446 stronach Mario Sertori przedstawia 106 propozycji wspinaczek we Francji, 85 w Szwajcarii, 54 w Austrii, 59 w Słowenii i 289 we Włoszech. Jak widać tytuł to licentia poetica, najpiękniejsze są bowiem te lody, które nas dopiero czekają ;-)

Każdy z wybranych 74 rejonów jest pokrótce omówiony, podano: dojazd, podejście pod sektory, ewentualne zagrożenia lawinowe oraz literaturę. Opisy poszczególnych dróg zawierają przedstawione w przejrzysty sposób niezbędne informacje: długość wspinaczki, trudność, wystawę, wysokość n. p. m., czas podejścia i sposób zejścia. W przypisach autor zamieścił uwagi taktyczne oraz też rozmaite detale nie mieszczące się w standardzie schematycznego opisu.

Ze względu na przekrój trudności proponowanych dróg jest to propozycja dla wspinaczy trochę już zaawansowanych w dziabaniu. Dwójek i trójek jest tylko kilka, zdecydowana większość przedstawionych dróg wykazuje trudności piątkowe lub wyższe. Dróg o zbędnej, według niektórych wspinaczy, trudności WI 7 znalazłem jedenaście. Jak widać, otwarta skala WI jest u nas bardziej „otwarta” niż za Wielką Wodą :-)

Wyjątkową wartość stanowi materiał ilustracyjny. Panoramki sektorów z naniesionymi drogami są czytelne i przejrzyste, a ekscytujące, całostronicowe zdjęcia z akcji śmiało mogłyby stanowić ozdobę każdego kalendarza wspinaczkowego. A naliczyłem ich prawie setkę!

Autor opracowania, przewodnik górski Mario Sertori, jest dojrzałym wspinaczem mającym na koncie ponad sto pierwszych przejść dróg lodowych. Konsultantami przy wyborze dróg byli wybitni wspinacze: Patrick Gabarrou, Beat Kammerlander, Ezio Marlier, Peter Podgornik i Ueli Steck. Każdy z nich wypowiedział się też na temat wspinania lodowego i te wywiady, same w sobie, są bardzo zajmujące i warte przeczytania.

Szczerze polecam ten przewodnik wszystkim wspinającym się po efemerycznych tworach Zimnej Pani. Ale bądźcie czujni: każda droga lodowa spada przynajmniej raz w sezonie.

Andrzej „makar” Makarczuk

Mario Sertori: Alpine Ice The 600 best ice falls in the Alps. VERSANTE SUD www.versantesud.it

GÓRY, nr 4 (179) kwiecień 2009

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com