facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

19-letni Fin chce tego lata wejść samotnie na wszystkie szczyty zaliczane do Śnieżnej Pantery

Juho Knuuttila, pochodzący z Finlandii dziewiętnastolatek, nie będzie korzystał z pomocy partnerów ani przewodników, a jego wyprawa ma trwać od 1 lipca do 1 września.

Juho Knuuttila; źródło: FacebookPo wejściu na pierwszy z siedmiotysięczników, Pik Lenina mierzący 7134 m, i tym samym udanej aklimatyzacji, na kolejne wierzchołki zamierza wchodzić w stylu alpejskim. Jeżeli jego plan się powiedzie, będzie najmłodszym zdobywcą tytułu Śnieżnej Pantery, nadawanego wspinaczom, którzy wejdą na pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, a także pierwszym Finem, który ma go na swoim koncie.


Chce także pobić rekord wejścia na te szczyty. Obecnie należy on do Denisa Urubko, który w 1999 roku wszedł na pięć wierzchołków w ciągu 39 dni. Żeby tego dokonać, Fin zamierza się wspinać w stylu light and fast normalnymi drogami, choć jak sam podkreśla dużą rolę w powodzeniu jego przedsięwzięcia odegrają warunki, ilość śniegu i pogoda. Musi także wpasowac się w tegoroczne rozkłady lotów helikoptera, który dowozi wspinaczy do baz pod szczytami. Oczywiście jako najpoważniejsze wyzwanie Juho wymienia wejścia na Pik Pobiedy i Chan Tengri, dużo trudniejsze i leżące w bardziej kapryśnym pod względem pogody Tien-Szanie. 

W załatwieniu lotów pomiędzy bazami ma pomóc Finowi agencja Ak-Sai Travel. Jak zapewnia, wszystko jest już zapięte na ostatni guzik.


Szczyty wchodzące wskład Śnieżnej Pantery:


Szczyt Awicenny (d. Pik Lenina) 7136 m n.p.m.,

Pik Korżeniewskiej 7105 m n.p.m.,

Pik Somoni (d. Kommunizma) 7495 m n.p.m.,

Chan Tengri 7010 m n.p.m.,

Pik Pobiedy 7439 m n.p.m.

źródło: explorersweb.com, Facebook


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2023-01-10
GÓRY
 

Pik Lenina na skiturach

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com