facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-27
 

101 lat klasyki

23 lipca 2010 roku minęła setna rocznica zdobycia Południowej Ściany Zamarłej Turni. We wrześniową niedzielę wybieram się ze Zbychem pod Naszą Historyczną Ścianę, celem "złojenia" Drogi Klasycznej :)...
23 lipca 2010 roku minęła setna rocznica zdobycia Południowej Ściany Zamarłej Turni. W 1910 r. pierwszego przejścia dokonali Henryk Bednarski, Leon Loria, Stanisław Zdyb i Józef Lesiecki. To im zawdzięczamy pierwszą drogę na tej ścianie - Drogę Klasyczną (V).

Właśnie w setną rocznicę Droga Klasyczna była szturmowana przez dwóch miłych Panów, którzy w roku 1960 świętowali w ścianie Zamarłej Turni, 50-lecie pierwszego przejścia. A byli to Adam Zyzak i Andrzej Popowicz, którzy (mając dobrze po 70.) w roku ubiegłym świętowali już piękną, setną rocznicę!

Przejście tej drogi to dla każdego taternika punkt obowiązkowy, przecież to klasyka, kawał historii!

Z takim właśnie zamiarem wybieram się w piękną, wrześniową niedzielę, ze Zbychem pod Naszą Historyczną Ścianę, celem "złojenia" Drogi Klasycznej :)

6 wyciągów skracamy do 5, łącząc dwa kluczowe w jeden (pomyłkowo :) ). Drugi raz w przeciągu 2 tygodni na Zamarłej i drugi raz niemiłosiernie podsmażyło nas w ścianie (wcale nie narzekam)  :). Co do samej drogi... Zastaliśmy tam coś, czego nikt z nas się nie spodziewał. Mianowicie, KRUSZYZNA i to w dwóch kluczowych wyciągach za V... Drogę oceniam na ładną, gdyby nie ta kruszyzna właśnie, dałbym punkt wyżej :), jednak to tylko moje skromne zdanie, moje odczucie... Bardziej podobał mi się 3 wyciąg trawersujący, czwórkowym terenem, w lewo, do stanowiska, przed głównymi trudnościami, oraz ostatni 6-sty, prowadzący bardzo fajnym zacięciem.

Nic dodać, nic ująć... KLASYKA!
 1
 2
 3
 4
 5
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com