facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-05-18
 

"Polski himalaizm zimowy- przeszłość i przyszłość" w San Sebastian

W ramach Tygodnia Górskiego (Semana de Montana) w San Sebastian, baskijskim mieście, które wraz z Wrocławiem dzieli tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Madrycie, we współpracy z Urzędem Miasta San Sebastian, Klubu Wysokogórskiego z San Sebastian oraz Bilbao Mendi Film Festival, w dniach od 9 do 12  maja miały miejsce wydarzenia będącę wyrazem uznania dla  osiągnięć polskiego himalaizmu zimowego. 

Na projekt odbywający się pod hasłem „Polski himalaizm zimowy- przeszłość i przyszłość” złożyły się: wystawa „Himalaje, Karakorum. Obrazki i głosy z gór” autorstwa Bogdana Jankowskiego (którą można oglądać do 10 czerwca w siedzibie Klubu Wysokogórskiego Club Vasco de Camping), konferencja, prezentacja książki oraz projekcje filmów. 


W środę 11 maja w siedzibie wypełnionego po brzegi Teatro Principal miała miejsce konferencja Krzysztofa Wielickiego, którego baskijska  publiczność  przywitała owacją na stojąco. Wielicki, wzruszony powitaniem, posiłkując się przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentacją multimedialną barwnie opowiedział o swoich zimowych wyprawach oraz poinformował o zamiarze zorganizowania międzynarodowej, zimowej wyprawy na jedyny niezdobyty dotąd zimą szczyt K2. Wykorzystując pobyt w San Sebastian Wielicki oficjalnie zaprosił  do udziału w przygotowywanej wyprawie baskijskiego wspinacza Alexa Txikona, zimowego zdobywcę Nanga Parbat.
 

W tym samym dniu miała miejsce prezentacja przetłumaczonej na język hiszpański książki „Ucieczka na szczyt”/ "Escaladores de la Libertad" autorstwa Bernadette McDonald.


Na zakończenie Tygodnia Górskiego odbył się pokaz filmów o tematyce górskiej. Jednym z nich był "JUREK" Pawła Wysoczańskiego, uznany za najlepszy film górski na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich MENDI FILM FESTIVAL w Bilbao.

Dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Klubami Wysokogórskimi z obu miast, rozpoczęto realizację kolejnego projektu, którego celem jest zorganizowanie wymiany pobytowej wrocławskich i baskijskich wspinaczy. Wyjazdy odbędą się w lipcu i sierpniu bieżącego roku.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-10
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Treningowe wskazówki od 8 topowych wspinaczy

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-23
GÓRY
 

Ruszyła zbiórka na polską wyprawę na K2

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-18
FOTO-VIDEO
 

Tagas Expedition na filmie

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com