facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2021-12-14
 

„Zrównoważony rozwój to trwałość produktu” – wywiad z dyrektorem ds. produktu marki DYNAFIT Schorschem Nickaesem

Ultralekkie buty zawodnicze, wszechstronne modele dla każdego, specjalistyczne propozycje stworzone stricte do jazdy w puchu – buty to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego skitourowca. Schorsch Nickaes pełniący funkcję dyrektora ds. produktu w DYNAFIT tłumaczy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania butów, jak o nie dbać i co dla konsumenta oznacza LIFETIME GUARANTEE – gwarancja udzielana przez DYNAFIT od 1 października 2021 na wszystkie modele butów skitourowych marki.

Schorsch Nickaes - dyrektor ds. produktu DYNAFIT; fot. materiały prasowe


ZACZNIJMY OD PODSTAW: CZYM RÓŻNI SIĘ BUT SKITOUROWY OD KLASYCZNEGO NARCIARSKIEGO?

 

Schorsch: Z wyglądu buty skitourowe i zjazdowe są bardzo podobne. Pod względem technicznym jest jednak kilka znaczących różnic. Największą z nich jest zdecydowanie mechanizm ski-walk. Buty skitourowe można odblokować, dzięki czemu pozwalają one na naturalny, efektywny ruch podczas podchodzenia na fokach. Przed zjazdem mechanizm ponownie blokujemy, co unieruchamia cholewkę i utrzymuje stopę użytkownika w stabilnej pozycji podczas jazdy. Istotnym aspektem jest także waga. Modele skitourowe są ogólnie znacznie lżejsze niż te zjazdowe. Ponadto buty skitourowe posiadają urzeźbioną podeszwę zapewniającą odpowiednią przyczepność do podłoża po wypięciu wiązania – w stromym terenie, na trawersach wąskimi graniami czy na ostatniej prostej przed szczytem po odpięciu nart. Należy jeszcze wspomnieć, że ponad 90% modeli skitourowych wykorzystuje inserty z przodu buta umożliwiające użytkowanie z wiązaniami pinowymi.


JAKIE RODZAJE BUTÓW SKITOUROWYCH WYRÓŻNIAMY I JAK ZNAJDĘ TE NAJLEPSZE DLA MNIE?

 

Schorsch: Skitouring to wieloaspektowy sport i w rezultacie rozróżniamy wiele rodzajów butów skitourowych. Podczas wyboru buta pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest, w jakim charakterze głównie zamierzamy go używać? Podstawowe dwa typy to bowiem modele zorientowane na podejścia i te bardziej zjazdowe. Skitourowcom zainteresowanym głównie foczeniem rynek ma do zaoferowania lekkie, elastyczne i wygodne buty tourowe. Z kolei miłośnicy zjazdów wybierać będą spośród modeli zapewniających najlepszą stabilność. Pośrodku znajdują się uniwersalne propozycje, które dobrze poradzą sobie zarówno podczas podchodzenia na fokach, jak i zjazdów. W świecie zawodów skialpinistycznych kryteria są natomiast zupełnie inne. Tutaj liczy się każdy gram i konstrukcje butów redukuje się do absolutnego minimum. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: jeśli wybierasz czysto zawodniczy model, to znaczy, że musisz być naprawdę dobrym narciarzem. Inaczej możesz mieć problem z bezpiecznym zjazdem.

 

Schorsch Nickaes - dyrektor ds. produktu DYNAFIT; fot. materiały prasowe


OD 1 PAŹDZIERNIKA 2021 DYNAFIT OFERUJE LIFETIME GUARANTEE NA WSZYSTKIE SWOJE BUTY SKITOUROWE*. CZYM WŁAŚCIWIE JEST LIFETIME GUARANTEE?

 

Schorsch: Zrównoważony rozwój to dla nas jedno z głównych kryteriów nie tylko na etapie produkcji, ale też projektowania produktów. Naszym zdaniem zrównoważony rozwój jest nierozerwalnie związany z trwałością. Jesteśmy dumni z jakości i długiego okresu eksploatacji naszych produktów i pragniemy to dodatkowo podkreślić za pomocą specjalnej gwarancji LIFETIME GUARANTEE. Od 2019 roku tą samą gwarancją objęte są nasze wiązania, a od tegorocznego sezonu zimowego rozszerzamy ją również na buty skitourowe DYNAFIT. LIFETIME GUARANTEE odnosi się do okresu eksploatacji określanego dla każdego typu produktu, nie do długości życia użytkownika. W przypadku butów skitourowych, przy uwzględnieniu stosowanych w nich materiałów, elementów i konstrukcji, okres zdatności do użytku określono na pięć lat. W celu aktywowania gwarancji LIFETIME GUARANTEE klient musi jedynie zarejestrować nowe buty DYNAFIT na naszej stronie w przeciągu roku od daty zakupu. Gwarancją objęte są wszelkie wady materiałowe i produkcyjne. Uszkodzenia spowodowane normalnym zużywaniem się̨ produktu, modyfikacjami, niewłaściwym użytkowaniem lub naprawami samodzielnymi i dokonywanymi przez inne, nieuprawnione do tego osoby nie podlegają gwarancji.

*Modele DNA by Pierre Gignoux i DNA Pintech by Pierre Gignoux nie są objęte gwarancją LIFETIME  GUARANTEE.

 

Fot. materiały prasowe DYNAFIT


TRUDNO ZLICZYĆ MOŻLIWE KOMBINACJE NART, WIĄZAŃ I BUTÓW. JAKĄ ROLĘ W TYM ZESTAWIE ODGRYWAJĄ BUTY?

 

Schorsch: Narty, wiązania, buty i foki to elementy większej całości, którą powinno się postrzegać w kategorii spójnego systemu. Używanie zjazdowego buta razem z ultralekką zawodniczą nartą i na odwrót nie ma większego sensu. DYNAFIT oferuje idealnie skoordynowane, efektywne zestawy składające się z nart, wiązań i butów ukierunkowane na różne aspekty skitouringu. Kluczowy jest tu bowiem charakter zamierzonego użytkowania. Na tej podstawie możemy przystąpić do dobierania produktów tak, by jak najlepiej odpowiadały naszym preferencjom, umiejętnościom i terenowi, w którym chcemy z nich korzystać.

 

NA CO SZCZEGÓLNIE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS KUPOWANIA BUTÓW?

 

Schorsch: Odpowiedź na pytania, co w skitouringu nas najbardziej interesuje i w jakim terenie zamierzamy używać sprzętu zawęża wachlarz produktów. Następnym krokiem będą przymiarki. But skitourowy, który tworzy punkty ucisku lub jest za duży nie posłuży nam zbyt długo. Dlatego nie spiesz się i szukaj buta doskonale pasującego do twojej stopy. Drugą istotną kwestią jest kompatybilność modelu z wiązaniem. Nie wszystkich butów można używać ze wszystkimi wiązaniami, niezależnie od tego, czy mówimy o wiązaniach szynowych, pinowych czy hybrydowych. DYNAFIT gwarantuje idealne funkcjonowanie wyłącznie tych zestawów, które składają się z wiązania pinowego DYNAFIT i butów skitourowych wyposażonych w certyfikowane inserty DYNAFIT. Takie modele można łatwo poznać po pomarańczowych naklejkach z przodu buta.

 

Fot. materiały prasowe DYNAFIT

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ MODELE DAMSKIE OD MĘSKICH?

 

Schorsch: Większość butów skitourowych dostępna jest zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. Ogólnie rzecz biorąc, modele damskie są nieco lżejsze i tworzone pod kątem budowy ciała kobiety – oferują one trochę więcej miejsca w części łydki, a w podstawie są trochę węższe. Pod względem designu staramy się, by buty skitourowe DYNAFIT jak najlepiej pasowały do bieżących kolekcji odzieżowych marki, dzięki czemu nasi klienci i klientki mogą kompletować spójne wizualnie zestawy od stóp do głów.


PO CZYM POZNAĆ, ŻE BUT JEST WYSOKIEJ JAKOŚCI?

 

Schorsch: Po zastosowanych materiałach, wykończeniu i tym, jak leży na stopie. W modelach wysokiej jakości wykorzystuje się materiały takie jak Grilamid, włókno węglowe i inne tworzywa sztuczne czy kompozyty, które są trwałe, stabilne, a zarazem lekkie. Zwykle od razu można stwierdzić, czy dopasowanie i wykończenie są takie, jakich oczekiwalibyśmy od produktu wysokiej jakości. Klamry i mechanizm ski-walk będą otwierane i zamykane wiele razy, więc muszą być wytrzymałe i solidnie wykonane. Istotne są także intuicyjne rozwiązania – obsługa dopracowanego buta skitourowego nie powinna być skomplikowana.

 

Fot. materiały prasowe DYNAFIT

 

JAK WAŻNY JEST BOTEK? JAKIE BOTKI SĄ OBECNIE DOSTĘPNE NA RYNKU?

 

Schorsch: Botek, czyli but wewnętrzny odgrywa ważną rolę pod względem komfortu i dopasowania do stopy. Wyróżniamy botki minimalistyczne i takie o większej objętości, w zależności od przeznaczenia. W butach o charakterze zjazdowym botki są grubsze i cieplejsze niż na przykład w modelach zawodniczych, które utrzymane są w stylu fast&light. Większość botków można formować termicznie, tzn. poddać wygrzaniu, po którym idealnie dopasowują się one do stopy użytkownika. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to coś, co można zrobić samemu w domu za pomocą piekarnika. Buty wewnętrzne należy wygrzewać w specjalistycznym sklepie lub serwisie narciarskim.

 

GDZIE DYNAFIT PRODUKUJE SWOJE BUTY SKITOUROWE?

 

Schorsch: Wszystkie buty DYNAFIT wykonywane są ręcznie we włoskiej miejscowości Montebelluna. Jedyny wyjątek stanowią zawodnicze modele DNA by Pierre Gignoux, które powstają w specjalnym laboratorium we Francji.

 

CZY PRZED ZAKUPEM BUTÓW DYNAFIT MOGĘ JE NAJPIERW WYPRÓBOWAĆ?

 

Schorsch: W sezonie zimowym organizujemy wiele imprez, podczas których odbywają się testy sprzętu DYNAFIT, w tym również butów skitourowych. Ponadto z roku na rok powstaje coraz więcej parków skitourowych i przystosowanych dla skitourowców ośrodków narciarskich, przy których we współpracy z lokalnymi partnerami detalicznymi marki działają wypożyczalnie sprzętu DYNAFIT.


Fot. materiały prasowe DYNAFIT

 

JAK DBAĆ O BUTY SKITOUROWE ABY SŁUŻYŁY MI JAK NAJDŁUŻEJ?

 

Schorsch: Zgodnie z naszym odpowiedzialnym podejściem do środowiska i wykorzystywania zasobów, kluczowe jest dla nas, by produkty DYNAFIT były niezawodne i jak najtrwalsze. Skupiamy się na tym zarówno w fazie projektowej, jak i produkcyjnej. Tutaj znaczącą rolę odgrywają też sami konsumenci. Uniwersalna dla wszystkich produktów zasada brzmi: jeśli chcesz, by sprzęt odpowiednio działał i służył ci przez wiele lat, musisz o niego dbać. W przypadku butów skitourowych najważniejsze jest suszenie ich po każdej wycieczce, inaczej ryzykujemy, że zaczną one wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny, a w najgorszym przypadku na botkach pojawi się pleśń. W celu wysuszenia botka należy wyjąć go ze skorupy dla uzyskania odpowiedniej cyrkulacji powietrza przy podeszwie. Ani skorupy, ani buta wewnętrznego nie należy umieszczać bezpośrednio na grzejniku, piekarniku czy jakimkolwiek innym źródle ciepła. Klamry i paski należy zapiąć, ale delikatnie, bez mocnego zaciągania, podobnie mechanizm ski-walk. Skorupę można przetrzeć wilgotną ściereczką – pod żadnym pozorem nie stosujemy agresywnych środków czyszczących. Po każdej wycieczce sprawdzaj stan gumy na podeszwie i czyść przestrzenie pomiędzy klockami, jeśli nagromadzi się w nich brud.

 

Schorsch Nickaes - dyrektor ds. produktu DYNAFIT; fot. materiały prasowe 

 

JAK NAJLEPIEJ PRZECHOWYWAĆ BUTY SKITUROWE W SEZONIE LETNIM?

 

Schorsch: Najlepszym miejscem będzie czyste, chłodne i zacienione pomieszczenie ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Sucha piwnica to dobry wybór w odróżnieniu od strychu czy poddasza, gdzie latem może być za ciepło. Zanim na długo odłożysz buty na półkę zapnij wszystkie klamry i mechanizm ski-walk oraz oczywiście dokładnie wysusz je po ostatniej wycieczce.

 

JAK DZIAŁA PROCES SKŁADANIA REKLAMACJI W RAMACH LIFETIME GUARANTEE?

 

Schorsch: Reklamację można zgłosić bezpośrednio w DYNAFIT lub w punkcie zakupu butów. Ważne jest, by wcześniej upewnić się, że produkt został zarejestrowany na naszej stronie w przeciągu roku od daty zakupu. Na stronie znajduje się formularz umożliwiający rozpoczęcie procesu reklamacji – nasz zespół obsługi klienta zajmie się resztą. W zależności od natury problemu but albo zostanie naprawiony, albo wymieniony na nowy w sytuacji, gdy naprawa nie jest możliwa. Będzie to określane indywidualnie dla każdego przypadku.

 

CZY BUTY DYNAFIT MOGĘ NAPRAWIĆ NIEZALEŻNIE OD REKLAMACJI?

 

Schorsch: Chcemy, by nasze produkty służyły swoim właścicielom tak długo, jak to tylko możliwe, w związku z czym zapewnienie możliwości naprawy jest dla nas niezwykle istotne. Praktycznie wszystkie elementy, z których składają się nasze buty są dostępne jako części zamienne – od skorupy po botki. Oczywiście każdy przypadek należy przeanalizować osobno, by stwierdzić, czy but faktycznie można naprawić. Jeśli produkt zakupiony został w specjalistycznym sklepie detalicznym, polecamy dokonać pierwszej oceny właśnie tam. Jeśli zaś buty zakupiono bezpośrednio w sklepie online DYNAFIT, prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta, który z przyjemnością pomoże w ustaleniu najlepszego sposobu działania.

 

Schorsch Nickaes - dyrektor ds. produktu DYNAFIT; fot. materiały prasowe


***

O DYNAFIT

DYNAFIT to marka tworzona przez sportowców dla sportów, specjalizująca się w górskich dyscyplinach wytrzymałościowych. Firma opracowuje swoje produkty tak, by tworzyły kompletny system wyposażenia dla najbardziej ambitnych zawodników. Maksymalnie sprawne i szybkie poruszanie się w trudnym terenie górskim możliwe jest tylko przy pomocy sprzętu, który jest tak lekki, niezawodny i skuteczny jak to tylko możliwe. Produkty DYNAFIT powstają w dużej mierze w Europie. Marka od lat skupia się głównie na segmencie skitouringu, ale posiada w swojej ofercie także zaawansowaną specjalistyczną kolekcję letnią - od obuwia trail runningowego po techniczne modele odzieży. Zlokalizowana obecnie w Aschheim pod Monachium firma już niedługo otworzy podwoje swojej nowej siedziby w Kiefersfelden u północnych podnóży Alp (otwarcie planowane na 2023 rok). DYNAFIT to jedna z marek należących do południowotyrolskiej Grupy Oberalp założonej w 1981 roku przez Heinera Oberraucha. Oberalp po dziś dzień pozostaje firmą rodzinną i zatrudnia już ponad 700 osób na całym świecie.

 

Informacja prasowa Oberalp Polska

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com