facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-11-08
 

ZEGARKI KTÓRE ŚWIECĄ - SMW Swiss Military Watch

Szwajcarski producent zegarków SMW koncentruje się...
 
SMW Swiss Military Watch - Szwajcarskie zegarki wojskowe

Szwajcarski producent zegarków SMW koncentruje się na produkcji i rozwojowi technologii wytwarzania zegarków do celów militarnych. Oznacza to spełnienie najwyższych wymogów odnośnie jakości, precyzji i funkcjonalności.

Szczególną uwagę zwracano na samą istotę zegarka w połączeniu z miłością do najdrobniejszych detali. Jakość zegarków firmy SMW znajduje odzwierciedlenie w zastosowaniu wyszukanych materiałów. Obudowa wykonana jest z odpornej na zadrapania szlachetnej stali 316 L, szkło jest szafirowe odporne na zarysowanie. Kaliber (mechanizm zegarka) pochodzi z renomowanej szwajcarskiej firmy Ronda (www.ronda.ch).  Dekiel zegarka jest przyśrubowany, podwójny pierścień zapewnia szczelność i wodoodporność na głębokości 100 m, a w przypadku zegarków przeznaczonych dla nurków 200 m.

Uwzględniono wszelkie wymogi dotyczące optymalnej czytelności tarczy przez zastosowanie zasady „all-dial” - duże cyfry, kontrastowość i pierścień 12-godzinny. Ważnym elementem są indeksy (znaczniki) godzin i wskazówki, które są wyposażone w podświetlenie mb-microtec gazem tritium, o czym świadczy oznaczenie T25 na tarczy zegarka.

Zasilane gazem tritium źródła światła mają swoje korzenie w zastosowaniu w amerykańskich zegarkach wojskowych i gwarantują doskonałą czytelność w ciemności – sprawdzoną między innymi podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Firma SMW wykorzystuje dziś ten genialny pomysł w zegarkach oznaczonych symbolem T25.

Zegarki firmy SMW są „szwajcarskiej jakości” i posiadają międzynarodową, 2-letnią gwarancję. Każdy zegarek przechodzi bardzo drobiazgową kontrolę jakości i każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

Technologia oświetleniowa mb-microtec H3 jest rezultatem długoletnich intensywnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie radioluminescencji. mb-microtec GTLS to maleńkie, hermetycznie zamknięte szklane rurki, które na wewnętrznej stronie powleczone są luminoforem /świecącą masą/. Zawierają niewielką ilość gazowego Tritium (H3). Emitowane z gazu Tritium elektrony nieprzerwanie aktywują luminofor. Szklane rurki za pomocą, specjalnie przez mb-microtec dla tego celu opracowanego laseru, zostają zespolone  i hermetycznie zamknięte. Gaz Tritium nie ma prawa wydostać się na zewnątrz i nie istnieje absolutnie żadne ryzyko promieniowania gazu Tritium.

Radioluminescencyjne światło w zegarkach traser H3 i SMW pozostaje niezmienne. Daje to doskonałe oświetlenie zegarka w nocy. Ich siła świecenia jest blisko sto razy większa niż w zegarkach, w których zastosowano pokrycie farbą SuperLumiNova. Ta nadzwyczajna jasność utrzymuje się w niezmienionym stanie przez 10 lat. Po 12 latach użytkowania spada siła świecenia o 50% , a po 24 latach do 25% jasności początkowej, co ludzkie oko odbiera jako ok. połowę siły świecenia początkowego. Wskazówki i znaczniki godzin w tych wojskowych zegarkach są w nocy tak niewiarygodnie jasne, że żołnierz na polu walki powinien nosić specjalną opaskę zakrywającą, aby nie stać się celem. Ale również w sporcie, turystyce, myślistwie oraz w innych specjalnych zastosowaniach doceniono zalety tej technologii.

Na rynku polskim dostępne jest kilka serii zegarków SMW, od najprostszych wyposażonych jedynie w datownik, po skomplikowane chronografy. Występują dwa rodzaje kopert zegarków SMW – srebrna i czarna, a kombinacja tych kolorów daje całkiem duży wybór cyferblatów. Do każdego z zegarków SMW można dobrać bransoletę lub skórzany, silikonowy czy nylonowy pasek.Miłość od pierwszego wejrzenia czyli dlaczego używam zegarka SMW

Od kilku tygodni używam zegarka SMW (model Commander ze skórzanym paskiem). I choć nie jest to na pewno przenośny komputer z mnóstwem funkcji, to nie zamienił bym go na żaden inny. Zdaje sobie sprawę, że wybór zegarka jest wypadkową potrzeb praktycznych z estetycznymi. Potrzebowałem zegarka eleganckiego, a jednocześnie oryginalnego i praktycznego. Pod tym względem SMW odpowiada mi całkowicie. „Szwajcar” robiony dla wojska, wykonany z wysokiej jakości materiałów, a jednocześnie świecący w nocy jak gwiazda polarna. Szczególnie miła to funkcja w nocy namiocie, czy po prostu po zmroku. Wędrowałem z tym zegarkiem przez kilka dni po ukraińskich górach zarówno w słońcu jak i deszczu (większość niestety w deszczu). Oczywiście nic nie zawiodło i myślę, że takie słowa będę mógł napisać nawet za 20 lat. Zegarek Commander SMW świetnie prezentuje się na ręce i to zarówno do oficjalnego stroju jak i zwykłego polara i za to też go bardzo lubię.

J. T.

Góry, nr 10 (161) 2007

(kg)
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com