facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-11-08
 

ZEGARKI KTÓRE ŚWIECĄ - SMW Swiss Military Watch

Szwajcarski producent zegarków SMW koncentruje się...
 
SMW Swiss Military Watch - Szwajcarskie zegarki wojskowe

Szwajcarski producent zegarków SMW koncentruje się na produkcji i rozwojowi technologii wytwarzania zegarków do celów militarnych. Oznacza to spełnienie najwyższych wymogów odnośnie jakości, precyzji i funkcjonalności.

Szczególną uwagę zwracano na samą istotę zegarka w połączeniu z miłością do najdrobniejszych detali. Jakość zegarków firmy SMW znajduje odzwierciedlenie w zastosowaniu wyszukanych materiałów. Obudowa wykonana jest z odpornej na zadrapania szlachetnej stali 316 L, szkło jest szafirowe odporne na zarysowanie. Kaliber (mechanizm zegarka) pochodzi z renomowanej szwajcarskiej firmy Ronda (www.ronda.ch).  Dekiel zegarka jest przyśrubowany, podwójny pierścień zapewnia szczelność i wodoodporność na głębokości 100 m, a w przypadku zegarków przeznaczonych dla nurków 200 m.

Uwzględniono wszelkie wymogi dotyczące optymalnej czytelności tarczy przez zastosowanie zasady „all-dial” - duże cyfry, kontrastowość i pierścień 12-godzinny. Ważnym elementem są indeksy (znaczniki) godzin i wskazówki, które są wyposażone w podświetlenie mb-microtec gazem tritium, o czym świadczy oznaczenie T25 na tarczy zegarka.

Zasilane gazem tritium źródła światła mają swoje korzenie w zastosowaniu w amerykańskich zegarkach wojskowych i gwarantują doskonałą czytelność w ciemności – sprawdzoną między innymi podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Firma SMW wykorzystuje dziś ten genialny pomysł w zegarkach oznaczonych symbolem T25.

Zegarki firmy SMW są „szwajcarskiej jakości” i posiadają międzynarodową, 2-letnią gwarancję. Każdy zegarek przechodzi bardzo drobiazgową kontrolę jakości i każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

Technologia oświetleniowa mb-microtec H3 jest rezultatem długoletnich intensywnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie radioluminescencji. mb-microtec GTLS to maleńkie, hermetycznie zamknięte szklane rurki, które na wewnętrznej stronie powleczone są luminoforem /świecącą masą/. Zawierają niewielką ilość gazowego Tritium (H3). Emitowane z gazu Tritium elektrony nieprzerwanie aktywują luminofor. Szklane rurki za pomocą, specjalnie przez mb-microtec dla tego celu opracowanego laseru, zostają zespolone  i hermetycznie zamknięte. Gaz Tritium nie ma prawa wydostać się na zewnątrz i nie istnieje absolutnie żadne ryzyko promieniowania gazu Tritium.

Radioluminescencyjne światło w zegarkach traser H3 i SMW pozostaje niezmienne. Daje to doskonałe oświetlenie zegarka w nocy. Ich siła świecenia jest blisko sto razy większa niż w zegarkach, w których zastosowano pokrycie farbą SuperLumiNova. Ta nadzwyczajna jasność utrzymuje się w niezmienionym stanie przez 10 lat. Po 12 latach użytkowania spada siła świecenia o 50% , a po 24 latach do 25% jasności początkowej, co ludzkie oko odbiera jako ok. połowę siły świecenia początkowego. Wskazówki i znaczniki godzin w tych wojskowych zegarkach są w nocy tak niewiarygodnie jasne, że żołnierz na polu walki powinien nosić specjalną opaskę zakrywającą, aby nie stać się celem. Ale również w sporcie, turystyce, myślistwie oraz w innych specjalnych zastosowaniach doceniono zalety tej technologii.

Na rynku polskim dostępne jest kilka serii zegarków SMW, od najprostszych wyposażonych jedynie w datownik, po skomplikowane chronografy. Występują dwa rodzaje kopert zegarków SMW – srebrna i czarna, a kombinacja tych kolorów daje całkiem duży wybór cyferblatów. Do każdego z zegarków SMW można dobrać bransoletę lub skórzany, silikonowy czy nylonowy pasek.



Miłość od pierwszego wejrzenia czyli dlaczego używam zegarka SMW

Od kilku tygodni używam zegarka SMW (model Commander ze skórzanym paskiem). I choć nie jest to na pewno przenośny komputer z mnóstwem funkcji, to nie zamienił bym go na żaden inny. Zdaje sobie sprawę, że wybór zegarka jest wypadkową potrzeb praktycznych z estetycznymi. Potrzebowałem zegarka eleganckiego, a jednocześnie oryginalnego i praktycznego. Pod tym względem SMW odpowiada mi całkowicie. „Szwajcar” robiony dla wojska, wykonany z wysokiej jakości materiałów, a jednocześnie świecący w nocy jak gwiazda polarna. Szczególnie miła to funkcja w nocy namiocie, czy po prostu po zmroku. Wędrowałem z tym zegarkiem przez kilka dni po ukraińskich górach zarówno w słońcu jak i deszczu (większość niestety w deszczu). Oczywiście nic nie zawiodło i myślę, że takie słowa będę mógł napisać nawet za 20 lat. Zegarek Commander SMW świetnie prezentuje się na ręce i to zarówno do oficjalnego stroju jak i zwykłego polara i za to też go bardzo lubię.

J. T.

Góry, nr 10 (161) 2007

(kg)
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2019-12-17
BIZNES
 

Columbia otwiera pierwszy monobrandowy sklep w Polsce

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-12-03
BIZNES
 

SALEWA przedłuża umowę z TOPR na kolejne 3 lata

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-11-26
BIZNES
 

Zima – najlepszy czas na spotkanie z naturą

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com