facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-11-16
 

Zagraniczne Filmy zgłoszone na Międzynarodowy Konkurs Filmowy 13. KFG - TRAILERY

Znamy już komplet zagranicznych obrazów zaproszonych do Międzynarodowego Konkursu Filmowego na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim. Będzie o małych i wielkich „formach” wspinania, od boulderingu po góry najwyższe. Będzie o wielkiej pasji, wyzwaniach fizycznych i mentalnych, wyjątkowych relacjach między wspinaczami i poszukiwaniu swojej drogi. 

Statuetka; fot. Adam KokotFilm od początku zajmuje jedno z czołowych miejsc na Krakowskim Festiwalu Górskim. W 2004 roku debiutował Konkurs Filmu Polskiego, a w 2009 do festiwalowego programu dołączył Międzynarodowy Konkurs Filmowy.

 

W ubiegłym roku Grand Prix KFG otrzymał prawdziwy majstersztyk – Valley Uprising w reżyserii Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowella. Czy któryś z tegorocznych obrazów dorówna oryginalnie zrealizowanemu dokumentowi o historii wspinania w Dolinie Yosemite? Wśród walczących o najwyższą nagrodę 13. KFG znajdzie się między innymi obraz dwóch nagrodzonych na 12. KFG, Mortimera i Lowella – A Line Across the Sky, dokumentujący słynny trawers Fitz Roy’a w wykonaniu Tommy’ego Caldwella i Alexa Honnolda. A line… uznany został niedawno za najlepszy film wspinaczkowy na Banff Mountain Film and Book Festival.

 

Zobaczmy, co jeszcze będzie można obejrzeć w grudniu na festiwalowym ekranie:

 

 • The James Pearson Story, reżyseria Paul Diffley i Chris Prescott. Film jest swego rodzaju wspinaczkową spowiedzią brytyjskiego wspinacza Jamesa Pearsona, szczerym przyznaniem się do błędów młodości, zarazem próbą odbudowania wspinaczkowego morale. Trailer: 

 

 • Panaroma, reżyseria Jon Herranz. Obraz emocjonalnej więzi i wyjątkowej relacji wspinaczkowej jednego z najlepszych sportowych wspinaczy Edu Marina i jego 62-letniego ojca Francisco.

 

 • Nini, reżyseria Gigi Giustiniani. Historia miłości i wspólnej pasji Gabriele Boccalatte i Ninì Pietrasanta. W tle Mont Blanc z 1932 roku. Trailer:

 


 • K2 and the Invisible Footmen, reżyseria Iara Lee. Odzwierciedlenie codziennej, niezwykle trudnej egzystencji pakistańskich tragarzy i świeże, ciekawe spojrzenie na kulturę oraz tradycję Pakistanu. Trailer: 

 

 • Citadel, reżyseria Alastair Lee. Nowa realizacja uznanego twórcy filmów górskich Alastaira Lee. Kamera podąża za dwójką brytyjskich alpinistów, Mattem Hellikerem i Jonem Bracey’em, podczas ich wyprawy na dziką Alaskę. Trailer: 

 

 • A Line Across the Sky, reżyseria Peter Mortimer i Josh Lowell. Wielki trawers Fitz Roy’a po raz pierwszy – wyjątkowego przejścia dokonują Tommy Caldwell i Alex Honnold. Trailer: 

 

 • Orbayu, reżyseria Mathieu Rivoire. Walka na drodze Orbayu w masywie Naranjo de Bulnes dwójki świetnych szwajcarskich wspinaczy, Niny Caprez i Cédrica Lachata. Kluczem do sukcesu jest osiągnięcie równowagi ciała i umysłu. Udaje się połowicznie… Trailer: 

 
 • Adventures of the Dodo, reżyseria Sean Villanueva O’Driscoll. Bezpretensjonalne podejście do wspinania, dystans i humor – czyli sprawdzony zespół w akcji na Ziemi Baffina. W rolach głównych Nico Favresse, Olivier Favresse, Ben Ditto, Sean Villanueva i kapitan Bob Shepton. Trailer: 

 

 • Escalada a la vida, reżyseria Jordi Varela. Historia katalońskiego wspinacza, solisty Jordi Salasa „Pelóna. Trailer: 

 

 • So High, reżyseria Pierre Cadot. Utytułowany francuski zawodnik Romain Desgranes w poszukiwaniu nowych wyzwań trafia do mekki boulderingu Joshua Tree. Trailer:  

 

 • Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski, reżyseria Pavol Barabáš. Filmowy hołd dla wybitnego przedwojennego taternika Wiesława Stanisławskiego. Trailer: 


 

Znamy już także skład tegorocznego jury. W gronie krytyków oceniających filmy na 13. KFG znajdą się: mistrz reżyserii i sztuki operatorskiej Jerzy Surdel, dokumentalista, reżyser i operator Marcin Koszałka, operator filmowy Tomasz Augustynek, himalaista, kierownik programu „Polskie Himalaje” Janusz Majer oraz przewodnik tatrzański, autor tegorocznego debiutu literackiego „Carolus Victor” Hubert Jarzębowski.

 

Już teraz serdecznie zapraszamy na porcję dobrego kina na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w dniach 4-6 grudnia. Więcej o konkursach filmowych na 13. Krakowskim Festiwalu Filmowym na stronie www.kfg.pl.

 

Na 13. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

 

Dorota Dubicka/KFG

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com