facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-03
 

Zaginiony - recenzja

Zaginiony to wspólna książka Conrada Ankera i Davida Robertsa. Najkrócej podchodząc do tematu to jest to rekonstrukcja wydarzeń z prób wejścia na Mount Everest w latach dwudziestych.
Opis wydawcy

„Zaginiony” przywołuje pytanie od lat krążące w kręgach himalaistów, a mianowicie: kto był pierwszy na Evereście? Powszechnie ceniony wspinacz Conrad Anker, który odnalazł ciało Mallory’ego oraz David Roberts, nestor literatury górskiej i mentor Johna Krakauera, podjęli się rekonstrukcji wydarzeń skrywających największą zagadkę współczesnego himalaizmu – kto pierwszy postawił stopę na na szczycie słynnego ośmiotysięcznika: Hillary i Norgay w 1953 r. czy Mallory i Irvine prawie 30 lat wcześniej?


W 1999 r. Conrad Anker znalazł ciało Mallory’ego wraz z kompasem, wysokościomierzem i starannie zawiniętymi listami od ukochanej żony. Brakowało tylko jednego – zdjęcia Ruth Mallory, które himalaista obiecał zostawić na szczycie. Ani Anker, ani towarzyszący mu wspinacze nie odnaleźli też ciała Irvine’a, przy którym spodziewano się znaleźć aparat fotograficzny, a w nim być może zdjęcia ze szczytu najwyższej góry świata. Jakie były zatem dalsze losy dwójki himalaistów, gdy chmury skryły ich postaci na ostatnim ocalałym z wyprawy zdjęciu? Kto był pierwszy? Gdzie i jak zginął Irvine?

Przedmowę do książki napisał Leszek Cichy, który po raz pierwszy na świecie wszedł na Everest zimą. Wydaniu towarzyszy pełnometrażowy dokument w narracji Liama Neesona, Ralpha Fiennesa, Hugh Dancy’ego i Natashy Richardson pokazywany w kinach IMAX na całym świecie.


Kadr z filmu Zaginiony

Subiektywna recenzja


Postać George`a Mallory`ego dla nas Polaków nie jest zapewne tak ważna jak dla Anglików. Możemy na jego postać i próby wejścia na Everest patrzeć bardziej obiektynie. Poniekąd rozumiem to.

Gdyby jednak ktoś na zboczach Mount Everest znalazł aparat fotograficzny Mallory`ego, a w nim zdjęcie ze szczytu. Nie obyłoby się bez niesamowitej sensacji, a historię zdobycia najwyższej góry świata trzeba by napisać na nowo.

Jednakże Anker i Roberts podchodzą bardzo skrupulatnie do tematu i odpowiedź na to, czy Mallory zdobył Everest wydaje się jednoznaczna. Wszelkie hipotezy przemawiają za tym, że drugi uskok nie został pokonany... Do czasu aż nie znajdziemy np. aparat :-)

Pozostawmy jednak na razie wątek historyczny za nami i skupmy się na książce. "Zaginiony" został wydany przez wydawnictwo Mayflay. Książki z tego wydawnictwa zazwyczaj wzbogacone są o różne gadżety. Tym razem jest to kalendarz - ze zdjęciami archiwalnymi - na 2013 rok, oraz w opcji dodatkowej film "Zaginiony". Szczerze polecam przeczytać książkę i oglądnąć film, które tworzą spójną całość, o wiele bardziej kompletną niż sama książka.

Teraz trochę o autorach. David Roberts odpowiada za część historyczną (m. in. życie Mallory`ego, przebieg wypraw, rekonstrukcja wydarzeń), a Conrad Anker z kolei opowiada o przebiegu ekspedycji poszukiwawczej, oraz jego próbach rekonstrukcji wydarzeń (m. in. wspinaczka w ubraniach z epoki, przejście drugiego uskoku z dolną asekuracją).

Rozdziały Roberstwa w barwny sposób ukazują nam biografię George`a Mallory`ego, oraz jak w tamtych czasach się wspinano. Opisy sprzętu, w jakim Brytyjczycy zamierzali wejść na Everest na każdym zrobią wrażenie, a jeśli to osoba, która do tego zna się na rzeczy, to wrażenie jest tylko potęgowane.

Dalszą część recenzji znajdziecie na drytooling.com.pl

Damian Granowski
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-06-30
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com