facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Za nami 10. jubileuszowy Supermaraton Gór Stołowych

W miniony weekend odbyła się 10. jubileuszowa edycja Supermaratonu Gór Stołowych, jednego z najbardziej malowniczych biegów górskich w Polsce. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2010 i była jedną z pierwszych biegów górskich w Polsce. Wystartowało wtedy niewiele ponad 100 osób. Na przestrzeni tych 10 lat trasa ze względu na ograniczenia, głównie Czeskiego Parku Narodowego została kilka razy modyfikowana osiągając w końcu długość 54,7 km i przewyższenia rzędu +2400 / -2300 metrów (trasa ULTRA). Jubileuszowa edycja była wyjątkowa. Z okazji 10. edycji zdecydowano się o przeprowadzeniu trasy SGS Vertical o długości 1,5 km z Karłowa na Szczeliniec. Do udziału w imprezie zaproszono również wszystkich byłych zwycięzców SGS w poprzednich lat.

Fot. Rafał Bielawa

 

Dwa lata temu organiztor biegu i zarazem budowniczy trasy – Piotr Hercog zdecydował się również wyznaczyć  trasę LIGHT - 21 km oraz +1003/-886 metrów. Dodatkowo od kilku lat odpowiadając na sugestie uczestników poprzednich edycji zawodów, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie biura zawodów, które teraz ma swoje miejsce w Karłowie w Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów). To właśnie tam ulokowany został start imprezy.

 

Nie zmieniała się za to niepowtarzalna meta. Trasa wystartowała w Karłowie i poprowadziła uczestników przez najpiękniejsze szlaki Gór Stołowych i Broumovskich Sten po czeskiej stronie. Meta zawodów zlokalizowana była jak zawsze na szczycie Szczelińca Wielkiego gdzie na zawodników czekał chyba najlepszy bufet w Polsce. Teoretycznie profil trasy nie wydaje się bardzo wymagający, ale warto pamętać, że poza przewyższeniami biegacze muszą się spodziewać wymagających, wijących się między skałami, techniczych ścieżek oraz charakterystycznych wyrastających jak nigdzie indziej korzeni.

 

Fot. Rafał Bielawa

 

To właśnie te trudności techniczne powodują, że nie jest łatwo rozwijać na tej trasie duże prędkości. Pokonanie trasy w szybkim tempie wymaga ciągłego skupienia i precyzji. Wygrywają Ci, którzy nie boją się odważnie zbiegać i potrafią utrzymać tempo na krętych i technicznych ścieżkach Gór Stołowych. Niepowtarzalna jest meta zawodów, usytuowana jak wspomniałem na szczycie Szczelińca, na który prowadzi 665 kamiennych schodów. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa Franz Pabel, udostępniając niezdobyty dotąd masyw. Biorąc pod uwagę, że schody to ostatni odcinek biegu ich pokonanie nie jest wcale taką łatwą sprawą. Osiągnięcie szczytu i wynagradzające wszystko wspaniałe panoramy na większość pasm w Sudetach z pewnością wynagradzają biegaczom ich wysiłek.

 

Fot. Olga Słonina

 

Tegoroczna edycja SGS jak zwkle cieszyła się wielką popularnością. Pakiety startowe, rozeszły się w kilka godzin po rozpoczęciu zapisów, jeszcze na wiele miesięcy przed imprezą. W Górach Stołowych pojawili się miedzy innymi Bartek Gorczyca, Artur Jabłoński, Andrzej Witek, Pavel Brydl, Ewa Majer, Kasia Winiarska, czy pierwszy zwycięzca trasy SGS z 2010 roku Piotr Karolczak.

 

Wszystko zaczęło się jeszcze w piątek, kiedy to o 20 odbył się SGS Vertical. Trasę o długości 1,5 km/+141 na trasie Karłów – Szczeliniec Wielki, najszybciej pokonał Pavel Brydl, któremu zajęło to 8 minut i 8 sekund. Najlepsza z Pań, Justyna Leśniewska, pokonała trasę w 11 minut i 26 sekund.

 

W sobotę przystąpiono do rywalizacji na trasie SGS. Wystartowało 497 zawodniczek i zawodników. Mimo upalnych ostatnich dni, warunki do biegania były dobre. Co prawda dzień był bardzo słoneczny, ale zawodników chłodziły podmuchy zimnego wiatru. W sobotniej rywalizacji na trasie Ultra bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się, Bartosz Gorczyca, który ze sporą przewagą wyprzedził na mecie dzielnie walczącego z Bartkiem przez 80 % dystansu – Andrzeja Witka oraz Artura Jabłońskiego – trzykrotnego zwycięzce SGS z ubiegłych lat.

 

Fot. Olga Słonina

 

Najszybszą kobietą ponownie, bo po raz trzeci okazała się Katarzyna Winiarska, druga była Ewa Majer, a trzecia Anna Kapelan, która na mecie przyjęła oświadczyny od swojego partnera.

 

Fot. Olga Słonina

 

Na trasie półmaratonu nie doszło w tym roku do niespodziewanych rozstrzygnięć.  Po raz trzeci z rzędu wygrał wygrał Pavel Brydl z czasem 1:45:29. Ponad dwie minuty za nim na mecie zameldował się Maurycy Oleksiewicz. Na najniższym stopniu podium stanął Michał Kita z czasem 1:54:50. Na trasie ponad 40 % zawodników stanowiły kobiety! Najlepszą okazała się być Karolina Piątek, druga była Karolina Sobczak-Pałaszewska, a trzecia Anna Swornowska.

 

W imieniu organizatorów już teraz zapraszamy na kolejną 11 edecję SGS w przyszłym roku.

 

WYNIKI:

 

https://wyniki.b4sport.pl/supermaraton-gor-stolowych-2019/m294.html

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Zdjęcia: Rafał Bielawa / Olga Słonina

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-13
BIEGI GÓRSKIE
 

Wjosa - ostatnia dzika górska rzeka Europy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com