facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-18
 

XXIV. Dni Gór w Łodzi

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego było współorganizatorem i partnerem XXIV. Dni Gór, które odbyły się w dniach 9-13 kwietnia w Łodzi i w Zakopanem. Organizatorami byli: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział łódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzki Dom Kultury i Muzeum Tatrzańskie. Partnerami Dni Gór byli: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), Tatrzański Park Narodowy oraz Biuro Promocji Zakopanego. Zakopiańskie instytucje ufundowały liczne nagrody i gadżety dla zebranej publiczności. Honorowym patronem wydarzenia był Marszałek Województwa Łódzkiego. Głównym organizatorem z ramienia PTT odział łódzki był Krzysztof Pietruszewski.

 

Dni Gór 2014 w Łodzi poświęcone były narciarstwu

 

 Dni Gór w Łodzi to impreza o wieloletniej tradycji. Ponad dwudziestoletniej. O genezie i początkach tej imprezy ludzi gór w Łodzi opowiada prezes PTT oddział łódzki, Krzysztof „Krzysiu” Pietruszewski: - Idea DNI GÓR narodziła się w Łodzi na początku lat 90-tych. Od początku prowadzona była pod kątem odwiedzania górskich zakątków Polski i Europy.


Przez 24 edycje DNI GÓR podróżowano w Tatry, Beskidy, Bieszczady, Karpaty
Wschodnie, Karkonosze, Dolomity, Alpy. Tematem DNI były również poszczególne
Parki Narodowe jak Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy,
Pieniński Park Narodowy, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Przedstawiane
były znane postacie związane z górami: Klimek Bachleda, Tytus Chałubiński,
Walery Eljasz, Mieczysław Karłowicz i inni. Występowały
zespoły ludowe, turystyczne, rockowe, taneczne. Gościliśmy Krzysztofa
Wielickiego, Piotra Pustelnika, Krzysztofa Pankiewicza, Aleksandra Lwowa,
Macieja Pinkwarta, Mieczysława Kołodziejczyka, Andrzeja Gąsienice Józkowego,
Barbarę Petrozolin-Skowrońską, Pawła Skawińskiego, Jana Krzysztofa oraz przedstawicieli wymienionych wyżej Parków Narodowych. DNI GÓR odbywały się w gościnnych progach Łódzkiego Domu Kultury. Pragnęliśmy utrzymać charakter kulturowy i historyczny łódzkich DNI i takich głównie miłośników wędrówek po górach gościliśmy w ŁDK.
W takim też tonie, górsko-historyczno-kulturalnym, były zorganizowane Dni Gór 2014. A teraz po kolei…

 

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia była historia narciarstwa i magia „białego szaleństwa” w Tatrach i innych górach wysokich. Podczas dwóch dni, w sali kolumnowej łódzkiego Domu Kultury, odbyły się liczne prelekcje z prezentacjami multimedialnymi, pokazy filmowe, otwarcia wystaw, kiermasze wydawnictw górskich i konkursy dla publiczności. Publiczność dopisała. Tegoroczne spotkanie otworzył Krzysztof Pietruszewski - prezes PTT oddziału łódzkiego. Spotkania rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Bronisław Czech – człowiek wielu pasji”. Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) przedstawił prezentację multimedialną „Tajemnice Pysznej” o historii schroniska SN PTT na Hali Pysznej w Tatrach Zachodnich, "magicznym miejscu", które skupiało turystów-narciarzy w latach 1909-1939. Potem odbył się pokaz filmu pomysłu Wojciecha Szatkowskiego "Narciarstwo wolności", pokazującego magię narciarstwa ski-turowego. W powstaniu filmu udział wzięli Natalia Golimowska i Łukasz Pietrzak z PTT Łódź. Prezentację pod tytułem „Narciarskim śladem przez Tatry - Od ekstremalnych podejść do ekstremalnych zjazdów" – czyli historię narciarstwa ekstremalnego w Tatrach, przedstawił Marcin Kuś (Klub Wysokogórski Warszawa). Ta bogato ilustrowana slajdami historia narciarstwa wysokogórskiego, pokazała barwny świat ski-alpinizmu, począwszy od pionierskich czasów Stanisława Barabasza, Mariusza Zaruskiego, Józefa Oppenheima, po ekstremalne wyczyny współczesnych narciarzy, takich jak Edward Lichota, Piotr Konopka, Magdalena Derezińska-Osiecka i innych. – Ta impreza podobała mi się i wziąłem w niej udział z przyjemnością. Moim zdaniem całość Dni Gór, prezentacje, pokazy i cała reszta stała na wysokim poziomie, a Krzysiu Pietruszewski dwoił się i troił, aby wszystko było zapięte za ostatni guzik. Gratuluję organizatorom – opowiadał Marcin Kuś. Dla Krzysztofa Pietruszewskiego, Natalii Golimowskiej i Łukasza Pietrzaka wręczono nagrody „Przyjaciel Muzeum Tatrzańskiego”, za współpracę z zakopiańską placówką. Nagrody wręczył w imieniu Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Anny Wende-Surmiak, przedstawiciel zakopiańskiego muzeum, Wojciech Szatkowski.

 

 

Na tych, którzy wytrwali tego dnia do końca wieczoru, czekała nie lada niespodzianka. Pokazano film "Descente" (Zjazd) w reż. Jeana Afanassieffa i Jean Marca Boivina ze zbiorów Muzeum Gór w Turynie o francuskim narciarzu ekstremalnym, Jean Marcu Boivinie (1951-1990) i jego zapierających dech w piersiach ekstremalnych zjazdach narciarskich w Alpach. Niezwykły był to człowiek gór. Wyznaczający pewne kierunki, narciarz ekstremalny i paralotniarz, uczestnik wypraw wysokogórskich w Himalaje i góry Peru, base-jumper i „profesjonalny podróżnik”, jak mawiał o sobie. Jego opaloną twarz i gęstą czuprynę dopełniała niebieska, kolorowa apaszka i szeroki uśmiech. Na prezentacje filmu w Łodzi Muzeum Tatrzańskiemu udzieliło licencji Muzeum w Turynie. Film dotyczył jednego górskiego dnia. Konkretnie 17 kwietnia 1987 r. Wtedy to Boivin, korzystając z nart, paralotni, lotni i śmigłowca w ciągu jednego dnia dokonał pięciu ekstremalnych zjazdów: Auguille du Moine, Auguille du Dru, kuluar Whympera na Auguille Verte, Les Courtes i Grandes Jorasses. W czasie jednego z nich zjeżdżał stokiem o nachyleniu ok. 60 stopni, przejeżdżając i pokonując na nartach trudne progi lodowe i śnieżne; raz zjechał kilkadziesiąt metrów na linie. Podczas jednego ze zjazdów słychać było przyspieszony rytm serca tego narciarza. Myślę, że także część z osób na sali, widząc jakimi trasami zjeżdżał Francuz, także zaliczyła przyspieszone bicie serca…

 

Drugiego dnia prezentację multimedialną „Szusem przez historię nart" zaprezentował Wojciech Szatkowski. Był to pokaz o dziejach polskiego narciarstwa, począwszy od pionierskich prób narciarzy w XIX wieku aż po sukcesy Adama Małysza, Justyny Kowalczyk i Kamila Stocha bogato ilustrowany fotografiami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i autora. Łódzkie spotkania na skiturach przedstawił gość specjalny wieczoru, Grzegorz Żyżyński. Zaprezentował on publiczności nowoczesne narty sportowe do ski-alpinizmu i ze swadą opowiedział o swoich startach w zawodach im. Józefa Oppenheima i innych zawodach w ski-alpinizmie. Dodajmy, że przygodę z wyczynowym ski-alpinizmem rozpoczął w wieku 67 lat… Kolejnym punktem programu były „Słynne, ciekawe, sentymentalne – wędrówki na biegówkach – krótkie filmy z wypraw i udziału w biegach oddziału łódzkiego PTT. O udziale narciarzy z Łodzi w narciarstwie biegowym barwnie opowiedziała Nina. – Łodzianie z każdego z biegów narciarskich przywożą nagrody i medale – pochwalił się Włodek Janusik. Krzysztof Pietruszewski zaprezentował łódzkie tereny narciarskie – Łagiewniki i „Górę Kamieńsk”. „Wisienką na torcie” Dni Gór był V Przegląd Diaporam Górskich. Uczestnicy zaprezentowali prace godne najlepszego międzynarodowego festiwalu górskiego. Unikalne ujęcia ze szczytu Rysów o wschodzie i zachodzie słońca i inne tatrzańskie fotografie z dobrze dobraną muzyką, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Całkowicie zasłużonymi. Pokaz diaporam górskich poprowadził Piotr Fagasiewicz. Pierwsze miejsce zajęli ex aequo Alan Czekierda z diaporamą W stronę Tatr i Bogusław Pawłowski Na Rysach. Drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zajęli Łukasz Kołomański i Paweł Pacholec z diaporamą; Mistic Mountain. Publiczność jako najlepszą diaporamę wskazała pracę Bogusława Pawłowskiego. Łodzianie kochają góry. To było widać i czuć podczas Dni Gór. Publiczność nie narzekała na atrakcje, było ich sporo. Pyszny poczęstunek (chleb ze smalcem, kawa, herbata), konkursy z licznymi nagrodami (cenne publikacje górskie, albumy, książki, foldery, filmy o górach, smycze i informacje o Łodzi i jej okolicach). Kilka osób z Sali przyniosło własne pamiątki związane z uprawianiem narciarstwa. Co – moim zdaniem – było najważniejsze? Panowała niemalże rodzinna atmosfera przez co spotkania wieczorne miały niepowtarzalny nastrój.

 

Kolejne wieczorowe spotkania w ramach Dni Gór 2014 odbyły się już w Zakopanem, gdzie stawiło się ok. 20 osób z PTT Łódź. Na koniec Dni Gór się łodzianie zaliczyli kolejne pokazy filmowe i wycieczki. Mimo, że było kameralnie, to Dni Gór w Łodzi należy uznać za bardzo udane. Ta impreza, to obok The Explorers Festival, drugie duże wydarzenie kulturalne związane ze światem gór w Łodzi. Jest bardzo kameralna, skupia głównie środowisko ludzi z PTT Łódź, ale nie zabrakło i młodych, którzy w Łodzi pielęgnują górskie tradycje. Krzysztof Pietruszewski już zaprasza na jubileuszowe XXV Dni Gór w Łodzi w 2015 r. - W roku przyszłym tematem wiodącym DNI GÓR 2015 r. będzie postać Kazimierza Przerwy Tetmajera, którego Zjazd PTT wybrał na patrona roku 2015 – wyjaśnia. Zatem dziękujemy za to, co było podczas tych kilku dni 2014 r. w Łodzi i zapraszamy w imieniu organizatorów za rok.Tekst i fot.: Wojciech Szatkowski/Muzeum Tatrzańskie

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com