facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-06-26
 

Xining w Chinach - Mistrzostwa Świata 2009 we wspinaczce sportowej

Dziesiąte, wspinaczkowe Mistrzostwa Świata 2009 odbędą się w najbliższych dniach w prowincji Qinghai w Chinach. Nasz kraj reprezentować będzie czwórka zawodników, którzy wystartują w konkurencjach wspinaczki na czas.
Najważniejsza tegoroczna impreza wspinaczkowa zacznie się już w najbliższy wtorek, 30 czerwca zmaganiami światowej czołówki wspinaczy w konkurencji bouldering. Arena wspinaczkowych zmagań wygląda imponująco. Organizator, Chinese Mountainering Association, przygotował jedne z największych konstrukcji do wspinaczki, na jakich kiedykolwiek rozgrywano tego typu zawody. Zbudowane zostały osobne ścianki wspinaczkowe, do trzech głównych konkurencji wspinaczki sportowej; boulderingu, prowadzenia i czasówek.

Reprezentacja Polski od kilku dni przebywa w Xining, aklimatyzując się po długiej i wyczerpującej podróży. Nasz kraj reprezentowany będzie w konkurencji wspinaczki na czas, a skład reprezentacji tworzą: Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów), Edyta Ropek (MKS Tarnovia), Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) i Łukasz Świrk (SMG Lubin).

Rywalizacja w tej konkurencji rozpocznie się w środę, pierwszego czerwca, zmaganiami na dystansie 10 metrów na oficjalnej ścianie do bicia rekordu świata tzw. Speed Record Wall. Najważniejsze zmagania, na głównym dystansie dla czasówkarzy, czyli 15 metrowej drodze, rozpoczną się w sobotę czwartego czerwca – kobiety, i niedzielę piątego czerwca – mężczyźni. Organizator zaplanował pomiędzy konkurencjami, pokazowe zmagania w tzw. „Speed Relay”, czyli równoległych biegach czterech zawodników, a także oficjalny konkurs w konkurencji skoku do chwytu – tzw. „Dyno”. Również na sobotę i niedzielę, zaplanowane zostały finałowe zmagania w pozostałych konkurencjach wspinaczki – prowadzeniu i boulderingu.

Swój udział w zawodach zapowiedziało 424 zawodników z 43 państw. W czasówkach wystartuje 38 kobiet i 67 mężczyzn. Nasi zawodnicy przygotowywali się do tej imprezy na identycznej ścianie do bicia rekordu, która od połowy kwietnia znajduje się również w Polsce. Zawodnicy są dobrze przygotowani, na treningach uzyskiwali czasy zbliżone do obecnych rekordów świata na dystansie 15 metrów – 7,22 sekundy mężczyźni, 10,58 sekundy kobiety.

Poprzednie Mistrzostwa Świata, odbyły się w hiszpańskim Aviles w 2007 roku. Najlepszy wynik uzyskała wtedy Edyta Ropek, która zajęła drugie miejsce. Łukasz Świrk uplasował się na dwunastej pozycji, a Tomasz Oleksy był piętnasty. Dla Jędrzeja Komosińskiego, będą to pierwsze zmagania mistrzowskie w kategorii seniorów.

Zobacz również:
Lista zapisanych zawodników
Informacje o zawodach

Komunikat PZA o powołaniu
Komunikat IFSC o zawodach

Oficjalna strona zawodów
Lista uczestników

Źródło: edytaropek.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com