facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-11
 

Wystawa "Tatry - czas odkrywców"

Jednym z elementów jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest wystawa pod tytułem „Tatry - czas odkrywców”, która będzie prezentowana w Zakopanem i w Turynie. Miesięcznik „Góry” objął wystawę patronatem medialnym.

Jednym z elementów jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest wystawa pod tytułem „Tatry - czas odkrywców”, która będzie prezentowana w Zakopanem i w Turynie. Miesięcznik „Góry” objął wystawę patronatem medialnym. Wystawa zostanie uroczyście otwarta w czasie zakopiańskiej Nocy Muzeów w dniu 16 maja 2009 o godzinie 18.00.

Wystawa o eksploracji Tatr jest jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 120-lecia powstania Muzeum Tatrzańskiego, zwanego „skarbnicą Tatr”. Zapowiada się niezwykle interesująco. Wystawa poświecona eksploracji Tatr obejmie okres poznawania, zdobywania i odkrywania najwyższych gór Polski, począwszy od czasów romantyzmu aż do roku 1914. Zostaną na niej pokazane najcenniejsze zbiory Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące tego tematu, przede wszystkim z działów sztuki, etnografii, przyrody oraz biblioteki Muzeum. Pierwszym z elementów ekspozycji, sięgającym jeszcze epoki romantycznego zauroczenia górami w początkach, będzie droga do Tatr. Jej głównym akcentem będzie to, jak dawniej postrzegano Tatry z oddali, w miarę zbliżania się do nich. Następnie zaprezentowane zostaną publiczności takie tematy jak pasterstwo, zbójnictwo, hutnictwo, górnictwo, poszukiwanie skarbów, eksploracja naukowa, turystyka, przewodnictwo, taternictwo i narciarstwo wysokogórskie. Wśród eksponatów zaprezentowane zostaną też najcenniejsze obrazy pokazujące Tatry w XIX i na początku XX wieku.


Tytus Chałubiński z przewodnikami i przyjaciółmi. Siedzą od lewej: Józef Śliwa, Wojciech Roj, Maciej Sieczka. Stoją: Szymon Tatar starszy, Józef Sieczka i Jan Alfons Surzycki, ok. 1875 r., ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem


Nie zabraknie oczywiście postaci ściśle powiązanych z poznawaniem naszych gór, jak między innymi Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, Jan Krzeptowski-Sabała i Walery Eljasz-Radzikowski, czy zdjęć najlepszych przewodników tatrzańskich tamtej epoki, jak: Jędrzej Wala, przewodnik „pierwszy z pierwszych” Maciej Gąsienica-Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj, Klemens Bachleda i innych. W części poświęconej turystyce i taternictwu atrakcją będą: sprzęt turystyczny i taternicki, haki, najstarsze narty i wiele innych, rzadko pokazywanych eksponatów.

Atrakcją ekspozycji będzie także fotograficzne atelier, gdzie pokażemy zdjęcia zawodowych fotografów takich jak: Walery Rzewuski, Hermann Wilhelm Vogel, Stanisław Bizański, Awit Szubert, uwieczniających Tatry jeszcze w epoce romantyzmu. W atelier będzie można sfotografować się na tle panoramy Giewontu, tak jak w dawnych zakładach fotograficznych – tłumaczy Anna Liscar z Biblioteki Muzeum. W ramach programu edukacyjnego na wystawie znajdą się prezentacje multimedialne i filmy, pokazujące piękno Tatr i postaci związane z ich odkrywaniem w XIX wieku. Ciekawym dodatkiem do wystawy będą także gry dla dzieci i młodzieży, których tematyką jest zdobywanie gór, pochodzące ze zbiorów działu sztuki.

W skład zespołu pracującego nad wystawą wchodzą: Zofia Rak i Anna Kozak (Dział Etnograficzny), Grażyna Cisło (Dział Przyrodniczy), Anna Liscar (Biblioteka, zajmie się wyborem zdjęć archiwalnych do wystawy i koordynuje prace nad wydawnictwem towarzyszącym wystawie), Anna Wende-Surmiak (promocja wystawy), Helena Pitoń (Dział Sztuki), Wojciech Szatkowski (Dział Historyczno-Oświatowy), a koordynatorem całego projektu jest dyrektor Muzeum Teresa Jabłońska.

Wystawa najpierw będzie prezentowana na sezon letni od 16 maja do 25 października 2009 r. w filii Muzeum Tatrzańskiego, Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem, a następnie od listopada 2009 do kwietnia 2010 r. w Museo Nazionale della Montagna w Turynie (Włochy), które rozwija współpracę z zakopiańską „skarbnicą Tatr”.

Więcej informacji o współpracy między zakopiańskim Muzeum i Muzeum Gór w Turynie oraz o wystawie „Tatry. Czas odkrywców” na stronach internetowych: www.muzeumtatrzanskie.pl i www.museomontagna.it

Zapraszamy: Galeria Sztuki na Kozińcu, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, ul. Koziniec 8, tel. 0-18 20 129-36, czynne: środa – sobota 9.00 – 16.00, niedziela 9.00 – 15.00.

Tekst: WOJCIECH SZATKOWSKI

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com