facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-10-03
 

Wystawa fotografii ISLANDIA 2006 (od 5 października, Kraków)

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z IV Wyprawy Fotograficznej ISLANDIA 2006.


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z IV Wyprawy Fotograficznej ISLANDIA 2006.

„Wyprawę poprzedziły trzy miesiące starannych przygotowań. (…) Wreszcie Islandia, wita nas słoneczna pogoda, jednak temperatura zaledwie ok. 10 stopni. (…) Ruszamy na lodowiec, gruntową drogą wyjeżdżamy od poziomu morza na wysokość 900 m. Mgła pozbawia nas świadomości otaczających niebezpieczeństw takich jak przepaści i osuwiska. Docieramy do górskiej stacji, tu za równowartość 100 euro można pojeździć o każdej porze roku śnieżnym skuterem. Droga w dół już przy pięknym słońcu, widok na błękitny lodowiec, spienione rzeki i rozległe przestrzenie z deltami rzek spływających w stronę niedalekiego oceanu zapierają dech w piersiach. Wracamy na „1”, pusto, samotne, często opuszczone farmy, owce, konie i nieliczne miasteczka. Na wybrzeżach urwiste klify i skalne ostańce okupują kolonie ptaków. Udaje się sfotografować maskonura z papuzio kolorowym dziobem. Rozległe czarne plaże pokrywa bazaltowy żwir. (…)
Islandia to ziemia, która pulsuje swoim pradawnym rytmem. To jedyne miejsce, gdzie gigantyczny ryft (rów tektoniczny) ciągnący się pod dnem oceanu od Antarktydy po biegun północny pojawia się na lądzie. Płyty litosfery Amerykańska i Euroazjatycka odsuwają się ciągle od siebie o ok. 2 cm rocznie. O geologicznej aktywności świadczą głębokie szczeliny i płaskie stożki licznych wulkanów.”

Włodzimierz Płaneta

Więcej, oraz serwis fotograficzny: www.planetaw.com

Wyprawa odbyła się w dniach 03-25 czerwca 2006 r.
W wyprawie udział wzięli uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Dworku Białoprądnickim: Wojtek Czabanowski, Włodek Płaneta, Anna Śmiałowska Płaneta, Marek Rowiński.
Samochód: Jeep Cherokiee z silnikiem benzynowym 4l.

Wstęp wolny!

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Kraków, ul. Papiernicza, czwartek, 5 października, godz. 19.30, Stała Galeria Fotografii.

2006-10-3

(kg)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com