facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-01-31
 

Wyposażenie turysty

Każdy, szczególnie początkujący turysta stanie przed problemem, co zabrać ze sobą w góry, aby mieć wszystko co potrzebne, a jednocześnie nie przeciążać plecaka.

Buty - są najważniejszym elementem wyposażenia każdego turysty. Przede wszystkim muszą być wygodne i wytrzymałe. Powinny sięgać za kostkę, aby chronić ją przed skręceniem. Odpadają więc wszelkiego rodzaju adidasy i trampki. Można w nich co prawda pokonać wiele szlaków, jednak w razie załamania pogody praktycznie niemożliwe staje się bezpieczne kontynuowanie wędrówki. Takie buty natychmiast przemakają i są zazwyczaj bardzo śliskie.
Język butów turystycznych powinien być wszyty w cholewkę w całej swej długości - zapobiega to dostawaniu się do wnętrza buta kamieni, wody, gałązek itp. Powinieneś upewnić się, czy mocno zawiązany but pozostaje wygodny. Źle wykonany język po porządnym zasznurowaniu nie chroni nogi przed uczuciem ucisku od sznurówek.
Przed wyjściem w góry dobrze jest buty zaimpregnować, dzięki czemu w czasie deszczu nie będziemy mieli problemów z mokrymi nogami. Impregnaty do wszelkiego rodzaju obuwia można dostać w prawie każdym sklepie turystycznym już za 15 zł.
Buty muszą być idealnie dopasowane - noga w nich nie powinna poruszać się nawet o 1 milimetr. Kupując buty musisz sprawdzić czy będzie mieściła się do niego noga w grubej skarpecie. Nie możesz czuć ucisku w palce - przy mroźnej pogodzie odmrożenie masz prawie gwarantowane.

Ubranie - jest równie ważne jak buty. Nie zabierając ze sobą odpowiedni ciepłych ubrań możesz doprowadzić do wyziębienia organizmu. I nie chodzi o wypychanie plecaka górą swetrów, jeżeli mogą one nasiąknąć wodą i być zupełnie nieprzydatne. Wiadomo, że lepiej mieć ubranie kupione w sklepie turystycznym, a nie na bazarze. Jednak z drugiej strony jest cena. Nie każdego stać na ubieranie się w markowe stroje, tym bardziej, że są one naprawdę drogie. Jednak chodzenie po górach z peleryną przeciwdeszczową wykonaną z folii i kupioną za 3 zł może być niebezpieczne dla życia. 

Ciąg dalszy na: http://www.turystyka-gorska.pl/wyposazenie.php

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-23
BIZNES
 

Bo liczy się droga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-22
BIZNES
 

GOPR i Salewa dalej razem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-19
BIZNES
 

Polskie marki – Powrót ProRocka

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com