facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-11-16
 

Wirtualne Muzeum Andrzeja Zawady zaprasza do odwiedzin

Muzeum to niesamowita multimedialna opowieść o złotej erze polskiego himalaizmu ilustrowana zbiorami Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady: nagraniami audio z wypraw, zdjęciami (także zdjęciami 3D muzealiów z tamtych lat), archiwalnymi materiałami wideo i zapiskami dotyczącymi postaci Andrzeja Zawady, wyjątkowego człowieka, kierownika polskich wypraw wysokogórskich oraz ambitnego wspinacza i pioniera pierwszych wejść zimowych w Himalajach (m.in. sukcesu takiego jak pierwsze w historii zdobycie szczytu Mt. Everest zimą w 1980 roku przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego).

Fot. arch. Fundacja Andrzeja Zawady

 

Muzeum zainteresuje każdego, od najmłodszych, do najstarszych osób, nie tylko fascynatów górskich opowieści. Duża multimedialność projektu, ciekawe teksty (również w języku angielskim) opracowane przez znanego dziennikarza i pisarza, Piotra Trybalskiego, trzymająca w napięciu narracja prosto z bazy w postaci  zapisków audio - wszystko to składa się na wyjątkowe doświadczenie i pozwala poczuć się jak uczestnik górskiej wyprawy. 


W ramach Wirtualnego Muzeum poznamy życiorys Andrzeja Zawady i 10 historii z jego życia, czyli 10 wypraw pełnych przygód, nieznanych dotychczas anegdot i oryginalnych zapisków audio. Będziemy mieli możliwość przyjrzeć się bliżej:


  • Górskim początkom Andrzeja Zawady (1950-1966)
  • Pierwszemu zimowemu przejściu Głównej Grani Tatr (1959)
  • Przejściom Alpejskim (1955-1968)
  • Zdobyciu dziewiczego szczytu Kunyang Chhish (1971)
  • Zdobyciu szczytu Noszaka zimą (1973)
  • Historycznemu pokonaniu bariery 8 tys. metrów zimą na Lhotse (1974)
  • Przełomowemu zdobyciu Mt. Everest zimą (1979/80)
  • Wytyczeniu nowej drogi na Mt. Everest wiosną (1980)
  • Trzem rekordom Polaków na Cho Oyu (1984/85)
  • Pierwszej zimowej wyprawie na K2 (1987/88)

 

Wszystkie te historie opracowano dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowemu Centrum Kultury z dotacji w ramach programu “Kultura w sieci”, a autorem projektu jest Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. 


Fundacja chce kontynuować rozwój Wirtualnego Muzeum. Projekt będzie aktualizowany i poszerzany w miarę pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. Jak podkreślają twórcy - jest jeszcze wiele inspirujących historii do opowiedzenia.


Zapraszamy do odwiedzania Wirtualnego Muzeum Andrzeja Zawady od 15 listopada 2020 roku pod adresem: https://andrzejzawada.pl/muzeum/ 

 

Informacja prasowa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com