facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-01-11
 

Wieści z Karakorum: Rosjanie i Alex Txikon już w drodze do bazy pod K2

Obydwie wyprawy, które zaatakują ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, są już w drodze do bazy, położonej na wysokości ok. 5135 m n.p.m. Dowodzona przez Wasilija Piwcowa ekipa rosyjsko-kazachsko-kirgiska wyruszyła niecałe dwa dni przed Baskiem Alexem Txikonem, któremu towarzyszą nasi rodacy - Paweł Dunaj i Marek Klonowski. 

Alex Txikon i spółka w trakcie trekkingu do bazy pod K2. Fot. arch La Gazzetta dello Sport

 

Nasi wschodni sąsiedzi poruszając się cały czas wzdłuż lodowca Baltoro dotarli już do Urdukas (4100 m n.p.m.), skąd do bazy pozostały im raptem trzy dni drogi. Na miejsce dotarła już spora część ich bagaży i ekwipunku, dzięki wsparciu logistycznemu agencji Jasmine Tours Pakistan, z której usług korzysta również wyprawa Alexa Txikona. 

 

Wyprawa Wasilija Piwcowa w Khoburtse (3830m n.p.m.) - zdjęcie zrobione przed dwoma dniami. Fot. arch K2 Winter Expedition FB


Natomiast wedle informacji, które podała dziś włoska La Gazzetta dello Sport, Alex Txikon podąża nieco inną drogą, bezpośrednio przez lodowiec Baltoro. Nie zmienia to faktu, że uczestnicy wyprawy kierowanej przez Baska zameldują się w bazie dwa dni później niż Rosjanie. Czy zespoły połączą siły i jak będzie układała się współpraca w base campie, gdzie przecież sporo części urządzonych zostanie do współnego użytku - przekonamy się już niebawem.


Przeprawa przez zamarznięty strumień w drodze do Jullah - tutaj w akcji ekipa Alexa Txikona. Fot. arch. La Gazzetta dello Sport.


Źródło: alpinistiemontagne.gazzetta.it

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2019-09-12
GÓRY
 

#Lhotse2019: Udana aklimatyzacja na 6000 m

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
 
Piotr Michalski
 
2019-09-10
GÓRY
 

Pik Pobiedy – tragedia Kazachów

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-09
GÓRY
 

Andrzej Bargiel już w bazie pod Mount Everest

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-09-09
GÓRY
 

Wyprawa PHZ na Lhotse dotarła do bazy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com