Głównymi atrakcjami wieczoru będą opowieści o dawnych wyprawach na nartach, przeplatane cytatami z przewodników narciarskich Zwolińskiego i Oppenheima, to i owo o modzie narciarskiej sprzed lat stu oraz fragmenty filmów o Tatrach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego...
Przypomnimy wiosenne tatrzańskie wycieczki narciarskie, zwane „wyrypami”, które zilustrujemy zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego i klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane oraz fragmentami książki Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”.
Opowiemy między innymi o tym, jak Józef Oppenheim z Henrykiem Bednarskim i towarzystwem narciarzy spotkał niedźwiedzia brunatnego podczas wiosennego zjazdu z Lodowej Przełęczy oraz po raz drugi w Dolinie Niewcyrki, o tym jak Ruda Wanda (Gentil Tippenhauer) tarzała się w krokusach i zjeżdżała Doliną Waksmundzką. Osobne miejsce zajmie narciarska moda sprzed 100 lat. Zaprezentujemy ją w pełnej krasie, od „bryczesów” i „pumpek” począwszy, a na „narciarach” i czapkach skończywszy.
Opowiemy także, jakich smarów używał Bronisław Czech i dlaczego nazywano go „narciarzem gentelmanem”. Pokażemy też modę lat 50-tych i 60-tych XX wieku, na zdjęciach ze zbiorów Jana Radkiewicza. Nie zabraknie miejsca dla dawnych nart, hickorowych i jesionowych, „zubków” i „fadenów”, kijków, „bambusów” i maszynek spirytusowych do gotowania herbaty.
Wreszcie zaprezentujemy na archiwalnych fotografiach dawną technikę jazdy na nartach, słynne „telemarki”, „krystianie”, „opp-traekeny”, „tempo szwungi” i inne ewolucje narciarskie sprzed lat.
Logicznym dopełnieniem będą opowieści o upadkach na stromych stokach i tatrzańskim śniegu, który, jak twierdzą fachowcy, niejedno ma imię...
Na koniec pokażemy fragmenty filmów o Zakopanem i Tatrach z lat sześćdziesiątych.