facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-01-21
 

Wiązania narciarskie – dlaczego lepiej mieć własne?

Ze sprzętem narciarskim jest jak z bielizną – każdy powinien mieć swój. Oczywiście nie warto rozpoczynać przygody z narciarstwem od zakupu kosztownego sprzętu. Na początku można zacząć od wypożyczania potrzebnych rzeczy, a im więcej  doświadczenia w jeździe na nartach, tym więcej sprzętu lepiej posiadać na własność.


Buty narciarskie

Buty narciarskie to jedne z pierwszych rzeczy, w które należy zainwestować kiedy zdecydujemy się na rozwijanie umiejętności narciarskich. Głównie ze względów higienicznych, ale przede wszystkim dlatego, że raz kupione buty posłużą przez długi czas i będą idealnie dopasowane do nogi. Buty z wypożyczalni mają tę wadę, że są „wyrobione” przez wiele par stóp a przez to coraz gorzej wyprofilowane. Własne buty narciarskie to gwarancja bezpieczeństwa i wygody.


Wiązania narciarskie

To następna pozycja na liście narciarskich zakupów. Własne wiązania dają pewność, że wasze buty będą dobrze przymocowane do nart, a mechanizm bezpieczeństwa zadziała wtedy, gdy to konieczne. Nie oznacza to, że wiązania z wypożyczalni są gorsze, ale ciągłezapinanie i odpinanie, regulacja i dostosowanie  do wzrostu, wagi czy stylu jazdy jest uciążliwe. Raz wyregulowane wiązania nie będą najpewniej wymagać ponownej zmiany aż do końca sezony. Sygnałem do kontroli jest niespodziewane wypinanie się butów, albo brak uwolnienia nogi w chwili upadku.

Bardzo istotne w przypadku wiązań jest ich dostosowanie do umiejętności jakimi wykazuje się narciarz. Poziom ustawienia wiązań mierzy się w tak zwanych DIN-ach. Aby zobrazować to, jak powinno wyglądać prawidłowe dopasowanie wiązań do narciarza, wyobraźmy sobie 25 – letnią dziewczynę ważącą około 50 kg. Mając takie informacje, możemy ustawić jej wiązania na 5 DIN. Jeśli nie szarżuje na stoku to może zmniejszyć skalę o 1 DIN-a. Przy niewielkich prędkościach i bez brawury na stoku narty z pewnością nie odepną się w czasie jazdy. Buty wypną się z nart wyłącznie, kiedy sama narciarka o tym zadecyduje, lub kiedy dojdzie do upadku. 

 

Wraz ze wzrostem masy ciała narciarza DIN-y także się zwiększają. Im bardziej brawurowa jazda tym mocniej należy dokręcić wiązania.


Narty

Najczęściej kupując wiązania wybieramy takie w komplecie z nartami. Nie ma możliwości montażu wiązania za każdym razem do innej pary nart - aby zamocować wiązania trzeba wywiercić dziury w deskach. Kupując narty warto poprosić wykwalifikowaną osobę o montaż wiązań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one prawidłowo zamontowane. 

 

Sprzęt narciarski jest kosztowny i nie każdego może być stać na zakup kompletnego zestawu w jeden sezon. Najlepszym sposobem na skompletowanie własnego sprzętu narciarskiego są wyprzedaże. Warto także zaplanować zakupy tak, aby co sezon kupować jakiś element zestawu aby nie nadwyrężać aż nadto budżetu domowego.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
tomasz
Najlepiej mieć własne wiązania na pożyczone nartach żenada tekst pisany przez " kag " ?

Weronika Biernacka
 
2021-08-31
SPRZĘT
 

Test butów Keen Tempo Flex WP

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-08-18
SPRZĘT
 

Test butów biegowych The North Face Flight Vectiv

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-08-10
SPRZĘT
 

Test butów Keen Ridge Flex

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-20
SPRZĘT
 

Propozycje Columbia Sportswear na upalne dni

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com