facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-13
 

Warsztaty fotograficzne „Fotografia w Twórczych Bieszczadach”

Na przełomie lutego i marca b.r. w bieszczadzkiej miejscowości Orelec odbyły się dwie edycje weekendowych warsztatów fotograficznych "Fotografia w Twórczych Bieszczadach". Na obydwu edycjach pojawił się komplet uczestników z różnych miast Polski.
Zajęcia rozpoczynała i kończyła solidna porcja wiadomości teoretycznych, choć oczywiście same warsztaty nie były przeładowane suchą teorią. Uczestnicy mogli w praktyce doskonalić swój warsztat pod okiem zaawansowanego fotografa i projektanta w czasie kilku wycieczek, odwiedzając między innymi drewnianą XVIII-wieczną cerkiew, retorty do wypału węgla drzewnego, stadninę koni, okoliczny wodospad i inne najciekawsze plenery w okolicy. Dla zainteresowanych były również zorganizowane wyjścia na wschód słońca, przejścia w rakietach śnieżnych (śniegu było pod dostatkiem). Ćwiczona była także metodyka robienia panoram oraz zdjęcia nocne - te ostatnie zasługiwały na szczególną uwagę, gdyż dzięki uprzejmości Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, specjalnie dla uczestników zajęć zostało włączone pełne oświetlenie zapory, co jest rzeczą bez precedensu (zwykle oświetlona jest tylko korona zapory).

Na uwagę zasługiwały unikalne dodatkowe atrakcje odbywające się w Zagrodzie Magija jak np. degustacja win karpackich czy mini-warsztaty rękodzieła, będące dla niektórych odskocznią od fotografii, dla innych twórczą inspiracją.

Uczestnicy zajęć podkreślali solidne przygotowanie, dobrą organizację, nieszablonowe pomysły oraz inne korzyści jak np. możliwość spotkania się z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Warsztaty odbywają się co około 3-4 tygodnie, na najbliższe zajęcia w dniach 27-29 marca zostały ostatnie wolne miejsca. Kolejne znane w chwili obecnej terminy to 17-19 kwietnia oraz 8-10 maja. Szczegółowe informacje oraz aktualny terminarz jest cały czas dostępny w serwisie internetowym www.fotowarsztaty.com. W czasie wiosennych edycji zaplanowane są zajęcia tematyczne, odpowiednio „weekend z dziką przyrodą” oraz „szlakiem cerkwi”, gdzie obok podstawowego planu zajęć zostaną wplecione elementy tematyczne (np. obserwacja ptaków czy objazd po najciekawszych zabytkach sakralnych regionu), połączone z krótkim wstępem teoretycznym.

Warsztaty fotograficzne "Fotografia w Twórczych Bieszczadach" przygotowano z myślą o początkujących i niezbyt zaawansowanych osobach, które chciałyby przyswoić i usystematyzować wiedzę o fotografii podróżniczej, plenerowej i krajobrazowej. Podczas zajęć omawiane są zagadnienia z podstaw fotografii, obsługi aparatu i obróbki zdjęć.

Organizatorzy nie stawiają uczestnikom wymagań sprzętowych. Są zdania, że zarówno lustrzanką, jak i bardziej zaawansowanym aparatem kompaktowym, można wykonać interesujące zdjęcie (choć program zajęć i ćwiczenia oparte są o lustrzanki). Najbardziej liczy się pomysł i oddanie pracy. W programie wyjazdu znajdują się elementy teorii, ale przeważającą część stanowią zadania praktyczne w plenerze.

Uczestnicy nocują w Zagrodzie Magija w Orelcu – miejscu o niepowtarzalnym klimacie prowadzonym przez Magdę i Janusza Demkowiczów.  Warsztaty mają formę wycieczek po najciekawszych miejscach w okolicy. Zależnie od zainteresowań, a także od pogody, oprócz zajęć typowo fotograficznych, w programie pojawią się inne atrakcje, w tym m.in. warsztaty rękodzieła (bibułkarstwo, malarstwo na szkle, tkactwo).

Zajęcia prowadzone są w kameralnej grupie. W każdej edycji udział weźmie około 13 uczestników.

Zapisy i rezerwacje prowadzone są pod numerami telefonów: 0 606 677 198, 0 694 798 651 (Zagroda Magija – Twórcze Bieszczady Magda i Janusz Demkowicz, Orelec 6a, Uherce Mineralne www.demkowicz.pl), oraz pod adresem mailowym: janusz@demkowicz.pl.  Warunkiem dokonania rezerwacji jest wpłata zaliczki, decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej szczegółowych informacji m.in. o kosztach wyjazdu, Zagrodzie Magija i programie warsztatów, znaleźć można na stronie: www.fotowarsztaty.com
Pod tym adresem znajdują się także relacje i zdjęcia z odbytych zajęć.

Paweł Brzozowski (prowadzący warsztaty) - Fotograf z piętnastoletnim doświadczeniem, obecnie projektant grafiki w firmie z branży IT. Równie biegle porusza się w obszarach związanych z fotografią tradycyjną (posiada amatorską ciemnię), jak i cyfrową. Z uwagi na drugą pasję jaką jest trekking i dalekie podróże (jest także przewodnikiem górskim i instruktorem przewodnictwa), wyspecjalizował się w fotografii plenerowej i krajobrazowej. W swoich zbiorach posiada kilkanaście tysięcy zdjęć, zarówno w formie cyfrowej jak i analogowej (slajdy). Doświadczenie graficzne zdobywał m.in. w trakcie pracy w wydawnictwie kartograficznym, gdzie do jego obowiązków należały fotoedycja oraz projektowanie (skład) i redakcja techniczna publikacji. Jego sukcesy na tym polu to między innymi I miejsce na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej na Międzynarodowym Salonie Turystycznym TOUR SALON 2004 w Poznaniu (nagrodzono m.in. za niezwykłą staranność edytorską). Jego zdjęcia są wykorzystywane w wielu publikacjach (albumy, książki, atlasy, a także... reklamy telewizyjne), jest m.in. współautorem albumu "Ukraina" wydawnictwa Bezdroża. Założyciel i "głównodowodzący" portalu górskiego e-gory.pl - największego i najstarszego tego typu przedsięwzięcia w polskim internecie (początki w roku 1999).

www.fotowarsztaty.com
 fotowarsztaty
 fotowarsztaty
 fotowarsztaty
 fotowarsztaty
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com