facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-17
 

Warstwa po warstwie - w tym polar

Jeśli chcielibyśmy mieć w zasobach swoich polar o wszechstronnym zastosowaniu: sprawdzoną ocieplającą warstwę na wycieczki, niezawodną kurtkę codzienną oraz strój na wyjątkowo uroczyste okazje McKinley Preto Jr będzie polecanym przeze mnie wyborem.

McKinley Preto Jr to polarek o bardzo ładnym, nawet można rzec eleganckim wyglądzie. Wyposażony jest w zamek na całej długości wraz z ochroną podbródka, dwie kieszenie, elastyczne lamówki, jako wykończenie rękawów oraz wysoki kołnierz chroniący okolice szyi przed nadmiernym wychłodzeniem. Ma także ściągacz ze stoperem u dołu. Zewnętrzna warstwa wygląda jak typowa dzianina, wnętrze to miła w dotyku pluszowa faktura.

 

Polarek jest bardzo ciepły i stanowi dobre zabezpieczenie przed chłodem na wycieczkach. Może być stosowany jako warstwa dodatkowa, ale przede wszystkim też jako zewnętrzna kurtka. Sposób dziania wpływa na to, że ogranicza on przepływ wiatru, co niestety przy typowych polarkach jest sporym mankamentem. Może więc być nawet stosowany na co dzień w okresach przejściowych, wiosną lub jesienią, latem dodatkowo w chłodniejsze dni.

 To co cenię w nim, to wyjątkowo ładny dopasowany krój i stonowany wygląd. Niebieski kolor dodatkowo wpływa na to, że polarek ten może mieć zastosowanie także podczas uroczystości szkolnych, gdy wymagany jest strój galowy. Wyglądem przypomina rozpinany tradycyjny sweter. Jednocześnie posiada właściwości oddychające i termoregulujące, których tradycyjne ubiory nie mają.

 

W naszych zasobach mamy różne rodzaje polarków o różnych grubościach na różne zastosowania. Polar drugiego naszego dziecka, McKinley Frasertown Jr, ma zupełnie inny charakter niż wyżej opisany McKinley Preto Jr.

McKinley Frasertown Jr uszyty jest ze znacznie cieńszego, ale za to bardziej elastycznego materiału. Na zewnątrz faktura materiału to typowy znany nam od lat fleece, wewnątrz gładka warstwa przypomina raczej „power stretch”. Podobnie jak McKinley Preto Jr wyposażony jest w zamek na całej długości wraz z ochroną podbródka i elastyczne lamówki. Kieszenie w tym polarze zapinane są na zamek, co zawsze jest dużym atutem, gdyż chronią dziecięce skarby zbierane podczas wycieczek przed zgubieniem. Przy szyi ma wykończoną lamówką stójkę, która chroni szyję przed chłodem i zimnymi podmuchami wiatru. Nie posiada kaptura.

 

 

Jeśli chodzi o funkcjonalność, będzie miał nieco inne zastosowanie niż McKinley Preto Jr, który jest typowo ciepłym polarem. McKinley Frasertown Jr jest lekki i cienki. Raczej zastosujemy go w cieplejsze pory roku, jako awaryjną docieplinę, co też może być zaletą. Przeważnie bowiem polary są zbyt grube i właśnie zbyt ciepłe na pewne okoliczności. McKinley Frasertown Jr sprawdzał nam się świetnie zimą jako dodatkowa warstwa do kurtki 3w1, gdzie firmowa wewnętrzna kurtka była dość ciepła, jednak niewystarczająca na bardzo niskie temperatury. Poza tym po ściągnięciu tej, zresztą bardzo dobrej i polecanej przez nas kurtki, cienki polar stanowił zabezpieczenie przed chłodem panującym w pomieszczeniach schroniska czy knajpy na stoku. Tradycyjny gruby polar byłby zbyt ciepły pod tę kurtkę.

Cienka warstwa w postaci McKinley Frasertown Jr jest idealna na letnie wypady.  Gdy spacerujemy w słońcu, spoczywa w plecaku niezauważona i nieodczuwalna dzięki niewielkim rozmiarom i minimalnej wadze, natomiast świetnie sprawdzi się w zacienionych miejscach: pod skałami, w lesie czy gdy zastanie nas wieczór na szlaku. Takie awaryjnie warstwy w przypadku dzieci zawsze trzeba mieć pod ręką.


Opisane powyżej kurtki to polary, które najczęściej ostatnio pakujemy na wyjazd lub ubieramy w nie dzieci.


Autorka tekstu: Kamila Gruszka

www.barswiat.plWięcej o polarach i ich zastosowaniach na stronie: www.Ceneria.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-17
SPRZĘT
 

Fascynujący świat skitouringu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com