facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-06-06
 

W skrócie z najwyższej półki

Prawie każdy Rock Serwis przynosi newsy o przejściach Hiszpana Daniego Andrady. Nie inaczej jest tym razem...


Niedawno Włoch Riccardo „Sky" Scarian błysnął przechodząc Baing de Sang 9a. Tym razem postanowił spożytkować formę na zapisanie się w historii jako autor ekstremalnej linii. W rejonie Fonzaso rozwiązał 40-metrowy projekt, który otrzymał nazwę Drumtime i wycenę 9a. Droga stanowi połączenie początkowego odcinka Gladiatore 8c+ z drugą połową Diabloluny 8c. Drumtime to jedna z niewielu „dziewiątek a” we Włoszech (oprócz Ground Zero 9a, Underground 8c+/9a).

Francuz Pierre Bollinger rozwiązał swój projekt w Kronthal (Alzacja, Francja). Nowość nazywa się L`Arquée type du mal i jest to kombinacją dwóch dróg, jednak znaczący odcinek najważniejszych – bulderowo-palczastych – trudności biegnie nowym terenem. Pierre sugeruje trudności oscylujące między 8c+ i 8c+/9a.

Austriak Kilian Fischhhuber dokonał trzeciego przejścia Dschungelfieber 8c/8c+ w Dschungelbuch. Droga, wytyczona już w 1992 roku przez Reinolda Scherera, miała do tej pory jedno powtórzenie autorstwa Markusa Eberla. W czasie Wielkanocy Kilian udał się do Ospu, gdzie po zaledwie trzech dniach prób przeszedł Sanjski par extension 9a. Już dzień później z tą samą linią uporał się inny zawodnik z czołówki rankingów UIAA, Holender Jorg Verhoeven. Wspinacze sugerują obniżenie wyceny tej linii do 8c+/9a.

Czech Rosta Štefánek przeszedł ekstremę Francoisa Nicole`a Bimbaluna 9a/a+, znajdująca w szwajcarskim St. Loup. Praca Czecha nad drogą, którą rozsławiła swoim przejściem Josune Bereziartu, trwała 5 miesięcy.

Prawie każdy Rock Serwis przynosi newsy o przejściach Hiszpana Daniego Andrady. Nie inaczej jest tym razem – najnowsza nowość autorstwa „Mistera 9a” to C.E.S. Ultima Ola 8c+ w Santa Linya.

Niemiecki mocarz Toni Lamprecht pokonał swój kolejny problem w rodzimym Kochel. Bulder Bokassa`s Fridge to logiczne połączenie dwóch innych przystawek Toniego: The Antonator 8B oraz highballa Snowcrash 8A+. Boje z dwunastoruchową linią trwały 6 tygodni. Pracy nad problemem nie ułatwiał fakt, iż wymagająca końcówka znajduje się bardzo wysoko nad glebą i do pracy nad problemem Toni potrzebował obecności doświadczonych asekurantów. Na propozycję wyceny musimy poczekać do powtórzeń. Inna sprawa, że skoro Lamprecht twierdzi, że jest to najtrudniejsza rzecz, jaką dotychczas robił, to amatorów takowych z pewnością nie znajdzie się  zbyt wielu.

4 (143) 2006

(kg)

 

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-30
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-24
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com