facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-04-04
 

VII Dni Lawinowo-Skiturowe – mnóstwo słońca, pełno śniegu

Słońce przez cały weekend, wiosenne temperatury i niepowtarzalna atmosfera towarzyszyły uczestnikom siódmej edycji Dni Lawinowo-Skiturowych w Pięciu Stawach.

Frekwencja wśród uczestników jak co roku wysoka. Fot.  Bartek Buk/Jan Wierzejski

 

W tym roku pogoda dopisała wyjątkowo – gruba warstwa śniegu przykrywała wszystkie miejsca szkoleń, a ci którzy wybrali zjazd Doliną Roztoki mogli dojechać bez odpinania nart aż do Wodogrzmotów Mickiewicza. Za przykład potężnej zimy niech starczy fakt, że aby pole lawinowe Easy Searcher mogło działać, musiało zostać odkopane zasilanie baterią słoneczną, które normalnie znajduje się na wysokości… dwóch metrów nad ziemią.

 

W trakcie szkolenia lawinowego, przeprowadzonego przez TOPR. Fot. Bartek Buk/Jan Wierzejski


Szkolenia lawinowe, skiturowe, z turystyki zimowej, nawigacji, splitboardów i pierwszej pomocy przyciągnęły rzesze młodszych i starszych turystów, po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału w specjalnej grupie szkoleniowej także dzieci. Zajęcia dla wszystkich odbywały się w godzinnych blokach, a ci którzy mieli większe doświadczenie mogli testować sprzęt lub wybrać się na wycieczkę skiturową czy nawigacyjną.

 

W tym roku po raz pierwszy szkolenia przeprowadzone zostały w specjalnej, dedykowanej grupie dla dzieci. Fot. Bartek Buk/Jan Wierzejski

 

Tradycyjnie w czasie przerwy od zajęć nagrodzono najszybszych, którzy wzięli udział w Wysokogórskim Torze Przeszkód Petzl – w tej edycji był wyjątkowy, bo oprócz szybkich nóg i umiejętności założenia uprzęży i wkręcenia śruby lodowej, należało wykazać się też wiedzą przyrodniczą. Pytania o Tatrach przygotowali i zadawali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

W trakcie szkolenia, na lawinowisku. Fot. Bartek Buk/Jan Wierzejski

 

Wszystkie zajęcia prowadzili instruktorzy 5+Szkoły Górskiej – Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA oraz Przewodnicy Tatrzańscy i Międzynarodowi IVBV. Wiemy, że nie wszyscy zdążyli zapisać się na wybrane szkolenia, ale w przyszłym roku postaramy się, by miejsc było jeszcze więcej.

 

Były też wycieczki skiturowe, przyrodnicze i kondycyjne przygotowane przez naszych przyjaciół z Volkl, Majesty, TPN i Formy na szczyt. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzięki specjalistycznemu charakterowi każdy uczestnik  mógł wzbogacić swoją wiedzę.

 

Skiturowa wycieczka w takich oto pięknych okolicznościach przyrody. Fot. Bartek Buk/Jan Wierzejski

 

Serdecznie dziękujemy Sponsorom i Partnerom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, ekipie Schroniska, Ratownikom TOPR oraz wszystkim Uczestnikom – to Wy tworzycie ten niesamowity klimat i dajecie energię, żeby działać dalej. Postaramy się, by za rok było jeszcze ciekawiej!

 

Do zobaczenia w Tatrach!

 

Fot. Bartek Buk/Jan Wierzejski

 

PS. Rozdanie nagród wśród wszystkich uczestników, gigantyczny tort przygotowany przez obsługę Schroniska PTTK Pięć Stawów oraz wiosenna atmosfera sprawiają, że Dni to wydarzenie wyjątkowe i długo zostanie w pamięci – nawet tych, którzy zapomnieli kremu do opalania… ;-)

www.szkola-gorska.pl

Fot. Bartek Buk i Jan Wierzejski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com