facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-04-20
 

V Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych

W ramach Krakowskiego Tygodnia Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością” 27 maja na Małym Rynku Krakowie odbędą się w już po raz piąty Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych.
To już V edycja tej imprezy! Zawody to okazja dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności do zmierzenia się ze ścianą. Ponieważ w zawodach mogą brać także udział osoby, które nigdy się nie wspinały, może to być dobra okazja do rozpowszechnienia wspinaczki jako metody terapeutycznej.

Na czym dokładnie polega metoda Terapii wspinaczkowej przybliża Piotr Podgórski ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przystanek Betlejem":

„Większość ludzi zdrowych potrzebuje wrażeń, które pozwolą im oderwać się od ciężkiej pracy, szarej codzienności, dokonać czegoś niezwykłego, pokonać własny lęk, by podświadomie udowodnić sobie własną wartość i podejmować coraz to nowe wyzwania... W naturę człowieka wpisana jest potrzeba działania. Stagnacja i bezczynność może być przyczyną  depresji i apatii, te z kolei są wrogami świadomości i entuzjazmu, bez których praca terapeutyczna jest mało efektywna i trudna. Oprócz tego osoby z niepełnosprawnością dorastają pod kloszem bezpieczeństwa, nie znaczy to jednak, że nie podejmują ryzyka, wręcz przeciwnie stale zmagają się z pokonywaniem trudności dotyczących choćby prostych czynności samoobsługowych. Chodzi o ryzyko, które byłoby jednocześnie ekscytujące.

Taką formą działania jest właśnie "Terapia Wspinaczkowa" reprezentująca nurt rehabilitacji naturalnej. Na ścianie wspinaczkowej pracują wszystkie mięśnie, nawet te, których nie ma. To tylko pozorny absurd. Osoby, które nie potrafią się samodzielnie poruszać, po kilku próbach wspinaczki potrafią uchwycić uchwyt w ścianie, potrafią postawić nogę na kolejnym, by wznieść ciało wyżej. To naturalny odruch. Taki, który każe rozluźnić przykurczone paluszki dzieciakowi, który chce się złapać skały. Otarta skóra jest wręcz powodem do dumy. Dowodem na to, że był na ścianie i zdobył szczyt."


(więcej na temat terapii wspinaczkowej możecie przeczytać tutaj)
 

Zawody będą trwały od godziny 11:00 – 17:00.

Odbędą się w 3 kategoriach:

A. Wspinanie na czas (mężczyźni - A1, kobiety - A2)

B. Wspinanie na czas niewidomych

C. Wpinanie dowolne (tzw. freestyle) - konkurencja dla każdego - nawet dla osób, które nie mają zielonego pojęcia o wspinaniu a przede wszystkim dla tych, którym stopień niepełnosprawności uniemożliwia samodzielne wspinanie. 

Dodatkowa kategoria: wspinanie w tandemie tj. osoba z niepełnosprawnością i osoba asekurująca wspinają się równocześnie.

Zgłoszenia przyjmowane są od 11 kwietnia.

Szczegóły dotyczące imprezy znajdziecie na stronie internetowej V zawodów: www.wgorach.art.pl/5zawody
 
Zapraszamy też, abyście znaleźli imprezę na facebooku! Organizotorom zależy, by informacja na temat tego wyjątkowego spotkania dotarła do jak największej ilości ludzi - czekają na wszystkie osoby niepełnosprawne, które tylko mają chęć zmierzyć się ze ścianą i wystartować w zawodach oraz na kibiców zagrzewających zawodników do walki!

Zapraszamy!

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przystanek Betlejem", Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr2 Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Centrum Wspinaczkowego RENi-Sport.

Patronat medialny: Strefagór.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com