facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-03-21
 

V Festiwal Górski Wondół Challenge 2015 już za nami

W weekend 21-22 marca w Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wondół Challenge 2015, którego organizatorem był Zarząd Główny GOPR i Fundacja Radan. Festiwal wsparli: PZU i TATRA – sponsor GOPR od 2009 r. 

Już po raz piąty w Szczyrku spotkali się pasjonaci gór, wspinaczki oraz ratownicy górscy i himalaiści najwyższego światowego szczebla. Frekwencja dopisała – na imprezie pojawiło się prawie 900 gości. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął tradycyjny bieg po górskich stokach, w którym udział wzięli profesjonaliści: ratownicy GOPR oraz amatorzy – miłośnicy sportowych zmagań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dyskusja na temat sportów freeridowych oraz pokazy ratownictwa górskiego z użyciem helikoptera. 


Goście festiwalu spotkali się z Januszem Gołąbem – jednym z najbardziej utytułowanych polskich alpinistów i himalaistów. Gołąb był członkiem legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który w latach 90-tych dokonał serii najznakomitszych wspinaczek w historii polskiego alpinizmu, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na północnej ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie przejście drogi Piola-Ghilini na północnej ścianie Eigeru. Jest też pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. 


Podczas panelu „Góry kształtują siłę charakteru”, którego sponsorem była marka TATRA, Janusz Gołąb mówił m.in. o pokonywaniu kolejnych etapów w drodze na szczyty. Opowiadał też o tym, jak pasja i miłość do gór budowały jego osobowość. Szacunek, zaufanie i siła charakteru to cechy, które góry kształtują w człowieku. To do tych cech odnosi się marka Tatra, która – ze względu na swoje korzenie - jest nierozerwalnie związana ze światem gór. 


Rekordową frekwencją cieszyły się spotkania ze znakomitymi himalaistami: Jackiem Berbeką i Jackiem Jawieniem oraz słynnymi już podróżnikami: zdobywczynią Korony Ziemi, redaktor naczelną polskiego wydania National Geographic Martyną Wojciechowską i Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy kajakiem przepłynął Atlantyk. 

Festiwal okazał się wielkim sukcesem. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję Festiwalu Wondół Challenge.materiały prasowe

 Aleksander Doba
 Martyna Wojciechowska
 Jacek Jawień
 Janusz Gołąb
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2016-02-19
FOTO-VIDEO
 

Już wkrótce Wondół Challenge

Komentuj 0
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com