facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-10
 

Ukazał się specjalny, "polski" numer kultowego Desnivela!

O piękne doprawdy wyróżnienie i dowód uznania dla całości dokonań polskich wspinaczy postarał się renomowany, kultowy wręcz magazyn Desnivel. Najnowszy, 386 numer hiszpańskiego pisma, dostępnego szeroko nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale i w krajach Ameryki Łacińskiej, poświecony został niemal w całości dorobkowi polskiego wspinania! Lwią część zajmują, jak nietrudno się domyślić, dokonania naszych himalaistów, z Wojtkiem Kurtyką i Krzysztofem Wielickim na czele, (nie zabrakło także obszernego wspomnienia o Wandzie Rutkiewicz) ale sporo miejsca poświęcono również wspinaniu w Tatrach oraz skałkowemu - tutaj redakcja Desnivela przeprowadziła wywiad z Piotrkiem Schabem, który przecież swoje najważniejsze przejścia skalne dokonał w takich hiszpańskich rejonach jak Oliana, Rodellar czy Baltzola. Okładkę zdobi zaś portret bodajże najbardziej "eksportowej" postaci polskiego himalaizmu - Jerzego Kukuczki. 

Tak prezentuje się okładka 386 numeru Desnivela - na niej Jerzy Kukuczka

 

Jak poinformowała nas Iwona Zielińska, pracująca w Instituto Polaco de Cultura de Madrid (Instytut Polski w Madrycie) "pomysł narodził się w momencie gdy ogłoszono, że Krzysztofowi Wielickiemu została przyznana prestiżowa nagroda Księżnej Asturii w kategorii "Sport". Pisaliśmy zresztą o tym kilka miesięcy temu - możecie przeczytać o nagrodzie dla Krzysztofa Wielickiego i kulisach jej wręczania tutaj. 

 

Bez olbrzymiego zaagażowania Iwony Zielińskiej jak i Instytutu, "polski" numer Desnivela nie miałby prawa się ukazać w takiej postaci i z tak bogatą treścią weń. Na jej profilu na FB czytamy:

 

"Od wczoraj jest już w sprzedaży w całej Hiszpanii oraz w krajach Ameryki Łacińskiej, numer monograficzny o Polsce hiszpańskiego wydania magazynu specjalistycznego Desnivel. A w nim: historia polskiego himalaizmu zimowego, "polski syndrom"- artykuł autorstwa Wojtka Kurtyki, informacje o ciekawych miejscach wspinaczkowych w Polsce: Jura i Tatry. Najważniejsze festiwale górskie: Lądek Zdrój, Zakopane, Kraków. Wywiady. Wspomnienie o Wandzie Rutkiewicz. Mnóstwo pięknych zdjęć. To były dwa ciężkie miesiące. Ogrom pracy, zaangażowanie wielu wspaniałych osób. Były momenty zwątpienia. Ale teraz trzymając pachnący farbą numer, wiem, że było warto. Bardzo dziękuję wszystkim i każdemu z osobna: Piotr Drożdż, Maciej Sokolowski, Maciej Siemo Siemaszko, Piotr Turkot, Wojtek Słowakiewicz, Jakub Radziejowski, Gabi Kühn, Jakub Brzosko, Rafał Fronia, Bogdan Jankowski, Danuta Piotrowska, Wojtek Kurtyka, Kinga Ociepka-Grzegulska, Michał Kajca, redakcja: goryonline.com i wspinanie.pl. DZIĘKUJĘ!!"


Jedna ze stronic nowego wydania Desnivela - tutaj sportretowany Wojtek Kurtyka i przytoczony słynny cytat Steve'a House'a o jego osobie

 

Cóż, czekamy kiedy do naszej redakcji trafi rzeczony numer hiszpańskiego magazynu - fakt, że mogliśmy z naszej strony dołożyć wespół z wyżej wymienionymi osobami cegiełkę do jego powstania, jest dla nas olbrzymim zaszczytem. Zachęcamy i Was do sprawienia sobie tego numeru - jeśli macie w planach naukę hiszpańskiego - może to jest dobry bodziec by zacząć? ;-) A jeśli już nim władacie - tym bardziej warto zamówić - można również w wersji elektronicznej. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie TUTAJ.


PS. Tak w ramach ciekawostki - przywołany na wstępie Krzysztof Wielicki zaprezentuje specjalny numer Desnivela w dniu 20 października w siedzibie księgarni o tej samej nazwie. ;-) Więcej szczegółów dowiecie się już niebawem. 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com