facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-16
 

Tybet – legenda i rzeczywistość (24 kwietnia, Zakopane)

Klub Podróżnika Shackleton zaprasza na prezenację Marka Kalmusa: Tybet – legenda i rzeczywistość.


Klub Podróżnika Shackleton zaprasza na prezenację Marka Kalmusa: Tybet – legenda i rzeczywistość. Jest to tytuł kolejnego spotkania u Shackletona i równocześnie tytuł najobszerniejszej monografii polskiego autora na temat Tybetu i tybetańskiego buddyzmu.

Dziś, w przeddzień igrzysk olimpijskich w Chinach, Tybet porusza wyobraźnię w sposób szczególny. Wielowiekowa niedostępność stała się źródłem licznych legend i mitów na jego temat, zazwyczaj dość odległych od prawdy. W świadomości milionów ludzi Tybet zaistniał za sprawą Dalaj Lamy XIV - ostatniego władcy i przywódcy duchowego, który uciekł przed Chińczykami przez Himalaje do Indii i stanął na czele rządu emigracyjnego. Jego liczne podróże po świecie, inspirujące buddyjskie nauki oraz działania na rzecz pokoju zwróciły uwagę na dramatyczne problemy tego kraju.

Marek Kalmus podróżuje po Tybecie od ponad 20 lat. Zajmuje się także sztuką sakralną, rytuałami, religią i filozofią buddyjską oraz unikalną kulturą tego kraju. We czwartek, 24 kwietnia o 19.00 odbędziemy podróż w głąb historii do czasów imperialnej potęgi oraz władzy wielkich klasztorów w czasach późniejszych. Będzie to również próba opisu drogi duchowej tybetańskich buddystów i najważniejszych miejsc ich pielgrzymek. Być może otrzymamy odpowiedź na pytania o przyszłość Tybetu, o rozmiary jego suwerenności w organizmie imperialistycznych Chin, o kres łamania fundamentalnych praw człowieka.

Marek Kalmus – mieszka w Krakowie i podhalańskiej Hubie, badacz kultury tybetańskiej, dr religioznawstwa, specjalista w zakresie ikonografii i sztuki tybetańskiej. Odwiedził wiele klasztorów tybetańskich, spotykał się z licznymi inkarnowanymi lamami i Dalaj Lamą. Alpinista, przewodnik tatrzański, narciarz i żeglarz. Podczas trzydziestu podróży spędził w Azji ponad cztery lata życia. Najważniejsze jest dla niego poznawanie lokalnych tradycji kulturowych i religijnych oraz kontakt z ludźmi. Od lat wędruje po Tybecie, zazwyczaj poza znanymi trasami. Końcem zeszłego roku ukazała się jego kolejna książka, albumowy Tybet – z serii Wyprawy marzeń Wydawnictwa Pascal.

Czwartek, 24.04, godz. 19.00, zapraszają Klub Podróżnika Shackleton i Cafe Bar Paparazzi u Witkacego, ul. Chramcówki 15, Zakopane.

2008-04-16

(kg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com