facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-06-21
 

Trzeci etap mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006

20 czerwca z lotniska na Okęciu wyleciała do Pakistanu wyprawa pod kierownictwem Piotra Pustelnika.


20 czerwca z lotniska na Okęciu wyleciała do Pakistanu wyprawa pod kierownictwem Piotra Pustelnika (HiMountain Team). Celem ekspedycji jest dwunasty szczyt świata - Broad Peak (8047 m n.p.m.). Jest to trzeci etap przedsięwzięcia wspinaczkowego mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006. Wcześniej, w kwietniu wyprawa pokonała już Cho Oyu, a w maju Annapurnę.

Potrójną wyprawę zorganizowano z myślą o tym, aby Piotr Pustelnik zdobył do końca Koronę Himalajów (14 ośmiotysięczników), do skompletowania której brakowało mu Annapurny i Broad Peaka. Uznawany za "łatwy ośmiotysięcznik" Cho Oyu miał być tylko polem do zdobycia aklimatyzacji - po to, by na niebezpiecznej Annapurnie można było przebywać jak najkrócej i zdobyć ją "jednym strzałem" w śmiałym alpejskim stylu. Do szczytu głównego doszedł jednak tylko Słowak Peter Hamor, a Piotr Pustelnik i Piotr Morawski (Marmot Team), po przejściu przez szczyt wschodni (8010 m) zamiast kontynuować wspinaczkę podjęli decyzję o ratowaniu życia tybetańskiego himalaisty Lotse, który na wysokości utracił wzrok.

Po tej obfitującej w dramatyczne wydarzenia wyprawie, podczas krótkiego pobytu w Polsce, Piotr Pustelnik (HiMountain Team) ogłosił zakończenie kariery: "Korony nie będzie" - oświadczył w wywiadzie dla łódzkiego dodatku Gazety Wyborczej. mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 trwa jednak dalej. Piotr Pustelnik chce zdobyć jeszcze Broad Peak: "...to będzie moje pożegnanie z ośmiotysięcznikami i z Karakorum , gdzie 16 lat temu zaczynałem swoją karierę" - powiedział przed odlotem. Poza tym, co ważne, teraz już nie o kolekcjonowanie ośmiotysięczników chodzi, nie o "zaliczenie" szczytu. Himalaiści chcą poprowadzić w stylu alpejskim nową trudną drogę granią południową. Trzon zespołu stanowią - tak jak podczas całego tryptyku, oprócz Piotra Pustelnika: Piotr Morawski, Peter Hamor i Don Bowie. W celu odświeżenia aklimatyzacji, himalaiści przejdą najpierw część drogi normalnej (najprawdopodobniej do wysokości ok. 7000 m n.p.m.). Na tym etapie towarzyszyć im będą Kinga Baranowska (HiMountain Team) i Andrzej Rusowicz, którzy zamierzają podjąć próbę zdobycia szczytu właśnie droga normalną.

W końcówce Piotr Pustelnik wysoko podniósł sobie poprzeczkę i kończy przygodę z ośmiotysięcznikami w wielkim stylu, czego dowiódł już podczas wspinaczki na Annapurnę. Szczyt ten oparł się Piotrowi trzy razy, Broad Peak też. Tym razem Piotr nie ustępuje.... Czyli do czterech razy sztuka?

 Broad Peak. Czerwoną linią zaznaczono planowaną nową drogę. Linią żółtą zaznaczono drogę normalną.

Źródło: www.klubzdobywcow.pl

2006-06-21

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com