facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-27
 

Tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu i lawina pod Everestem

25 kwietnia nad ranem, w Nepalu, miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o sile 7.8 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało w dystrykcie Lamjung – około 80 kilometrów na północny-zachód od Katmandu.

Najnowsze doniesienia [poniedziałek 27.04] mówią o ponad 3400 ofiarach i 6538 rannych. Ponadto 61 osób zostało zabitych w Indiach, a 20 w Tybecie. Skala tragedii nie jest jednak jeszcze do końca znana, a liczba ofiar zapewne wzrośnie. Akcję ratunkową utrudniają wstrząsy wtórne, których naliczono około setki (najmocniejszy miał siłę 6.7 stopnia), chaos, a w wyżej położonych terenach zniszczone drogi i szlaki, które utrudniają dotarcie do wiosek. Setki osób uciekają też z samego Katmandu obawiając się ponownych wstrząsów. źródło: wsj.com

źródło: abcnews.go.com

 


W wyniku trzesienia ziemi poteżna lawina (śnieg, lód, kamienie) zeszła z siodła pomiędzy Pumori a Lingtren i uderzyła z ogromną siłą w znajdującą sie 790 metrów niżej bazę po południowej stronie Everestu.


Baza pod Everestem i dobrze widoczne siodło między Pumori a Lingtren; źródło: mountainguides.com  

Miejsce z którego zaczęła się lawina; źródło: IMG Teamźródło: explorersweb.comPrzebywało w niej wówczas około 1000 osób, w tym Polacy: Mariusz Małkowski (Fibaro Everest) oraz Paweł Michalski i Jarosław Gawrysiak, który na gorąco wysłał informacje na temat tej tragedii: „Cała grań Pumori spadła na środek obozu. My szczęśliwie byliśmy na krawędzi. Dzięki temu mogliśmy pomóc. Wszyscy poszkodowani poza bazą, wstrząsy wtórne otrząsają kolejne granie, a my dumamy co dalej.”  W wyniku zejścia lawiny śmierć poniosło – według ostatnich informacji – przynajmniej 18 osób, a 41 zostało rannych. 


Zejście lawiny na bazę pod EverestemBaza po zejściu lawiny; źródło: mountainguides.com


 

Zniszczona została droga przez Icefall, a obozy I i II zostały odcięte. Od soboty trwa akcja ratunkowa w której wykorzystywane są helikoptery, transportujące wspinaczy z bazy oraz obozów pierwszego i drugiego. 


Ewakuacja rannych wspinaczy z bazy pod Everestem; źródło: mountainguides.comObecne trzęsienie ziemi było najpoważniejszym od ponad 80 lat w Nepalu – w 1934 roku w wyniku wstrząsów o sile 8 stopni w skali Richtera śmierć poniosło 10 tysięcy osób. 


źródło: nytimes.com, alpinist.com, pap, mountainguides.com, explorersweb.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2023-02-16
GÓRY
 

Pustki po ośmiotysięcznikach nie będzie

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com