facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-08-08
 

Topy sportowe

Biustonosze sportowe, zwane także topami, to jeden z istotniejszych elementów odzieży dla kobiet pasjonujących się sportami górskimi. Należą one do segmentu bielizny termoaktywnej i, tak jak bielizna, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które umożliwią szybkie odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Wykorzystane tkaniny muszą być również miękkie i przyjemne w dotyku, ponieważ stanik jest dla kobiety pierwszą warstwą odzieży, która ma zapewnić jej pełen komfort ruchu.

Przy wyborze biustonosza sportowego warto zwrócić uwagę na grubość materiału, zwłaszcza kiedy szukamy modelu, którego będziemy używać w ciepłe dni. Na treningi na pewno lepiej wybrać produkt wykonany z cienkiego materiału o wysokich parametrach oddychających i jak najmniej zabudowany. Zimą oraz w chłodniejsze dni ten parametr nie ma już tak wielkiego znaczenia, zwłaszcza przy aktywnościach na świeżym powietrzu, gdyż mamy na sobie dodatkowo dwie lub trzy warstwy odzieży.

 

Natalia Terlecka bulderuje nad Atlantykiem (fot. Maciej Szopa)

 

Warto także zwrócić uwagę na krój, który ma optymalnie przylegać do ciała i zapewniać swobodę ruchów. Biustonosz nie może być za luźny, ponieważ utracimy wówczas wsparcie dla piersi, ani za ciasny – mamy przecież swobodnie oddychać ☺. Bardzo istotna jest także liczba oraz rodzaj zastosowanych w nim szwów. Oczywiście najlepszym wyborem będzie stanik wykonany w technologii bezszwowej, która eliminuje ryzyko powstawania otarć.

 

Obecnie producenci oferują dość szeroki wybór modeli sportowych. Obok bardziej tradycyjnych wzorów, coraz częściej zwracają one uwagę ciekawym dizajnem, mocnymi kolorami i ich kontrastowymi zestawieniami. Zauważalna jest tendencja do odchodzenia od popularnej czerni, którą szerokie grono użytkowniczek uważa za najbardziej praktyczny kolor. Dzięki tym cechom biustonosze sportowe można nosić samodzielnie – jest to bardzo komfortowe, zwłaszcza podczas uprawiania aktywności w upalne dni. Jakie topy są najlepsze na trekking, wspinaczkę i do biegów górskich oraz co jest najistotniejsze dla ich użytkowniczek? Na te pytania najlepiej odpowiedzą dziewczyny uprawiające wymienione sporty.

 

JOANNA LIPOWCZAN / TREKKING
Jest kilka istotnych parametrów bielizny trekkingowej, w tym staników sportowych, na które zwracam uwagę.

 

Komfort noszenia – bezszwowa konstrukcja z bezuciskowymi ściągaczami, na szerszych (1–2 cm) ramiączkach o stałej długości, najlepiej pozbawiona plastikowych elementów do regulacji, które wciskają się w skórę, powodując otarcia, a także kruszą się i łamią pod ciężarem plecaka.

 

Komfort termiczny – biustonosze muszą być wykonane z tkanin zapewniających odpowiednią regulację termiczną organizmu i odprowadzających wilgoć na zewnątrz materiału, jak również zapobiegających kumulowaniu się potu i nieprzyjemnych zapachów.

 

Trwałość – po wielokrotnym praniu staniki nie mogą tracić fasonu (wymiarów) i właściwości termoaktywnych.

 

Kolor – mimo wszystko ciemny. Moim zdaniem jasna bielizna trekkingowa nie jest praktyczna, szczególnie podczas długich wypraw, gdy nie mamy możliwości robienia regularnych przepierek.

 

KINGA PACHURA / BIEGI GÓRSKIE
Dobierając biustonosz sportowy, zarówno na trening biegowy, jak i na start, przede wszystkim stawiam na komfort – krój ma być idealnie dopasowany. Bardzo istotne jest to, by w czasie biegu nic mnie nie uciskało i nie fałdowało się. Stanik nie może być zbyt luźny, zwłaszcza w trakcie kilkugodzinnego biegu z plecakiem, bo oprócz dyskomfortu podczas aktywności, mam później zagwarantowane także otarcia skóry.

 

Przy wyborze topu sportowego zwracam szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany. Ze względu na dużą intensywność wysiłku podczas biegu, zdecydowanie preferuję cienkie materiały, które dodatkowo zapewniają dobre parametry oddychalności. Tkanina ma skutecznie odprowadzić gromadzącą się w trakcie wysił­ku wilgoć i szybko wysychać. Dość istotne jest to zwłaszcza w chłodniejsze dni, bo jeśli biustonosz nawilgnie, również koszulka szybko stanie się mokra, przyczyniając się do większego wychłodzenia organizmu.

 

Najbardziej lubię topy o zminimalizowanej liczbie szwów, ponieważ gładko przylegają do ciała i nie powodują różnego rodzaju otarć. Zapewniają komfort, zwłaszcza kiedy startuję w maratonie lub w ultramaratonie i biegnę z plecakiem.

 

Wybieram zdecydowanie modele z mało zabudowanymi plecami, a najbardziej preferuję krój w stylu „bokserki”, który gwarantuje niczym nieograniczoną swobodę ruchów, niezwykle ważną podczas biegu. Taki top jest też idealny na upalne dni, bo możemy wówczas zrezygnować z zakładania koszulki. Z tego powodu chętnie decyduję się na żywsze niż czarny kolory. Bieganie latem w samym topie, kiedy temperatura przekracza 30 stopni, gwarantuje nam zdecydowanie większy komfort i lepsze samopoczucie.

 

NATALIA TERLECKA / WSPINACZKA
Podczas tak intensywnej aktywności, jaką jest wspinaczka w ciepły dzień, doskwierać nam może gorąco. Sportowy top jest więc idealnym rozwiązaniem optymalizującym przewiewność oraz wagę naszego ubioru, niezwykle istotnego przy realizacji zarówno skałkowych projektów, jak i wielogodzinnych treningów pod ich kątem. Dlatego przy zakupie wspinaczkowego topu szukam zawsze takiego, który bez problemu można zakładać zarówno pod koszulkę, jak i bez niej. Jaki więc wybrać?

 

Tak jak przy innych sportach, topik powinien przede wszystkim zapewniać komfort ruchu bez przejmowania się, czy przypadkiem nie odsłoni więcej, niż byśmy chciały. Jednak specyfika wspinania nie wymaga tak stabilnego wspomagania biustu, jak na przykład bieganie, więc spokojnie można sobie pozwolić na nieco luźniejszy krój. Zdarza mi się też brać pod uwagę topy nieprzeznaczone stricte do sportu, jeśli tylko czuję się w nich swobodnie, robiąc wymachy rękami. Dla mnie najważniejsze jest optymalne dopasowanie głównego ściągacza pod biustem – za ciasny przy dłuższym noszeniu może obetrzeć. Jeżeli z kolei będzie za luźny,nie będę się w nim czuła komfortowo, podnosząc ręce nad głowę lub wykonując dynamiczny przechwyt.

 

Pamiętajmy też, że wspinaczkowy top, jeśli tylko rozważacie zakładanie go poza ścianą wspinaczkową, będzie prawdopodobnie noszony przez cały dzień, także podczas podejścia. Warto więc zwrócić uwagę na to, żeby zapewniał komfort pod ciężkim plecakiem lub kraszpadem.

 

Jeśli planujemy dokumentować nasze podboje, nie zapomnijmy o kolorze produktu. Nie chcemy przecież, żeby znajomi pytali później, czy na pewno nie wspinamy się topless. Z tego powodu wybieram zdecydowanie jaskrawe kolory, które dodatkowo dodają charakteru zdjęciom.

 

Z myślą o wyjazdach do słonecznej Hiszpanii polecam opcje z jak najbardziej odkrytymi plecami. Podczas wspinania spędzamy nierzadko wiele godzin na słoń­cu, można więc ten czas swobodnie wykorzystać na pracę nad opalenizną. W moim przypadku najlepiej sprawdza się krój z pojedynczym, centralnym paskiem przechodzącym przez środek pleców.

 

Poniżej prezentujemy krótki przegląd biustonoszy sportowych kilku producentów, w różnych opcjach cenowych.

 

DARE 2B WARM UP BRA

Bardzo wygodny i dopasowany sportowy biustonosz. Wykonany został z wytrzymałego materiału, który jest optymalnym połączeniem nylonu i poliestru. Materiał ma właściwości szybkoschnące i świetnie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci od ciała. Model ten posiada antybakteryjne wykończenie zapobiegające powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Warm UP Bra wykonano w bezszwowej technologii Body, dzięki czemu użytkowniczka otrzymuje produkt zapewniający wygodę oraz pełen komfort podczas uprawiania ulubionej dyscypliny. Można go z powodzeniem założyć na trening biegowy lub na siłowni, rowerowy wypad, wspinaczkę oraz górski trekking.

Materiał: mieszanka nylonu i elastanu • Cena: 89,90 zł

1 | 2 | 3 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com