facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-07-05
 

The Lavaredo Trail - 96 kilometrów w sercu Dolomitów

Historia rowerowej wyprawy Roba Deana, Josha Ibbetta i fotografa Dana Milnera zaczyna się od wizyty Dana na imprezie The Norh Face Lavaredo Ultra Trail (LUT) w czerwcu 2011 roku. Trasa tego wyjątkowego biegu górskiego wiedzie przez najpiękniejsze zakątki włoskich Dolomitów (m.in. rejony Cinque Torri i Tre Cime) i jak mówi Milner spora jej część to wijący się singletrack, który nie umknąłby uwadze żadnego rowerzysty.
Dan, fotograf i dziennikarz zajmujący się tematyką rowerów górskich, skontaktował się ze mną po zrobieniu materiału z Lavaredo Ultra Trail. Powiedział mi, że musimy pokonać tę trasę na rowerze. Po przejrzeniu zdjęć bez wahana się zgodziłem - relacjonuje Rob, zawodnik teamu The North Face, biorący udział w wyścigach 12- i 24-godzinnych.

Jak przyznał Milner wiele osób (w tym organizatorzy LUT) uznało jego pomysł za niewykonalny, ale tak jak w wielu podobnych przypadkach tylko zachęciło go to do zorganizowania wyprawy. Żartobliwie dodaje, że w tej wyjątkowej sytuacji jakoś umknęło mu sprawdzenie profilu trasy.

The North Face / Dan Milner

Na pierwszym odcinku 96-kilometrowej pętli Dean, Ibbett i Milner musieli dostać się blisko 1600 metrów ponad miasteczko Auronzo, z którego wyruszyli. Bardzo szybko stromy podjazd zmienił się w podejście z rowerami na plecach, a trzej rowerzyści posmakowali tego, co czekało na nich na kolejnych kilometrach. Jak jednak mówią za każdym razem nagrodą za ogromy wysiłek były zapierające dech w piersiach widoki i niesamowite zjazdy.

The North Face / Dan Milner

Wyróżniającym się odcinkiem trasy był bez wątpienia zjazd z Tre Cime - płynny, bardzo szybki i wymagający technicznie szlak, który ciągnął się aż do jeziora Misurina - wspomina Dean i dodaje - Wyprawę w te rejony poleciłbym wszystkim wielbicielom rowerów górskich. Typowy rower cross country mógłby sobie nie poradzić ze szlakiem, który my wybraliśmy. Nasza trasa wymagała często wnoszenia rowerów na plecach, a najważniejsze były zjazdy i zabawa w wymagającym terenie. Okolice Tre Cime przypadną do gustu wielbicielom all mountain, ale dalej na wschód znaleźć można mnóstwo tras cross country. Ja swój pobyt przedłużyłem i spędziłem nawet jeden dzień na typowym rowerze downhillowym.

Tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił na Laveredo Trail
, Dean poleca oczywiście rower typu full suspension (sam wybrał karbonową ramę i 29-calowe koła). Zwraca także uwagę na odpowiedni dobór całego wyposażenia. W Dolomitach zdarzają się odcinki bez możliwości uzupełnienia płynów, dlatego bardzo ważny jest plecak z bukłakiem i zabranie ze sobą zapasu wody. Podejścia po piargach lub skałach wymagają także uniwersalnego obuwia, które zapewni odpowiednią przyczepność. Uczestnicy wyprawy testowali produkty z nowej kolekcji rowerowej The North Face. Podstawowy zestaw w czasie jazdy stanowiły koszulka Muddy Tracks 1/2 Zip i spodenki Storm Track. W wyższych partiach gór i w chłodniejsze poranki przydatna okazała się kurtka Muddy Tracks wykonana z elastycznego, wodoodpornego i “oddychającego” materiału 2.5L HyVent.

The North Face / Dan Milner
Jak przyznał Dean, teren okazał się nieco bardziej wymagający niż się tego spodziewał, ale z pewnością nie była to jego ostatnia wizyta w tym rejonie.

Więcej informacji na temat wyprawy znaleźć można na stronie: www.thenorthfacejournal.com/the-lavaredo-trail

Relacja video z wyprawy poniżej:

{http://youtu.be/F2iD61OG930}
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com