facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-03-02
 

TEVA TERRA FI, czyli sandały do wszystkiego

Ich historia zaczęła się 12 lat temu, gdy w roku 1984 Mark Thatcher zaprojektował i skonstruował pierwsze sportowe sandały. Jego pomysł opierał się na połączeniu funkcji sandała i buta. Sandał jak wiadomo powinien być lekki i przewiewny, a but mocno trzymać się nogi i dawać jej pewne oparcie.  


OPIS

Ich historia zaczęła się 12 lat temu, gdy w roku 1984 Mark Thatcher zaprojektował i skonstruował pierwsze sportowe sandały. Jego pomysł opierał się na połączeniu funkcji sandała i buta. Sandał jak wiadomo powinien być lekki i przewiewny, a but mocno trzymać się nogi i dawać jej pewne oparcie.  
Jak widać na zdjęciu są to sandały paskowe, wyposażone w taśmy poliamidowe, rurowe. Zapinane na taśmy Velcro, czyli popularne rzepy. Regulacja dopasowania do stopy ulokowana została w trzech miejscach: na pięcie, wokół kostki i na palcach. W tych miejscach taśma jest podszyta miękką i szerszą wykładziną, zabezpieczającą stopę przed otarciem. Taśmy przyczepione są do bocznych elementów mocujących, które również posiadają obszycia z tej miękkiej wykładziny. W tych sandałach taśmy przechodzą przez środek warstw podeszwy, dzięki temu nie zachodzi obawa, że można je wyrwać. Universal Straping System®, bo tak nazywa się ten  opatentowany przez firmę Teva system pasków, utrzymuje stopę  za pomocą 4 punktów zaczepienia i taśm bocznych. Podeszwa, Spider Rubber® również  opatentowany skład mieszanki gumowej – charakteryzuje się świetną  przyczepnością do podłoża w stosunku do twardości (w pięciostopniowej skali przyczepność 4, twardość zaś 3). W górnych warstwach podeszwy zastosowano piankę EVA i EVA+, elastyczną, odporną na odkształcenia i amortyzującą. W warstwie powierzchniowej, na której opiera się stopa widać perforację, rowki na powierzchni to Brain-Drain®. Te istniejące kanaliki powodują lepszą migrację powietrza pod stopą. Ta warstwa jest wyjątkowo miękka i delikatna. Shoc Pad® to elementy amortyzujące w rejonie pięty i palców, przyjmują i tłumią  one energię naszego uderzenia czy zaczepienia o twarde podloże. Z kolei Microban Zinc to antybakteryjny dodatek, stosowany do wszystkich warstw w podeszwach Teva. Jego zadaniem jest powstrzymywanie rozwoju grzybów i bakterii na powierzchni sandała, a tym samym zapobieganie przykremu zapachowi. Dodajmy, że nie stanowi on powłoki, a jest składnikiem dodawanym do gumy. ,,Microban Zinc nie zmywa się i nie ściera – jego skuteczność nie zmienia się nawet po kilku sezonach użytkowania sandałów ” zapewnienia producent.

OCENA

Kiedy wziąłem je pierwszy raz do ręki to uderzyło mnie, to w jakim stopniu zostały wyprofilowane.  Postawiłem na nich stopę przy rozpiętych paskach i od razu poczułem jak idealnie leży ona na podeszwie sandała. Nawet pod podbiciem perfekcyjnie dolega do największej krzywizny podstawy stopy. Druga rzecz, która zwróciła moją uwagę to uczucie, jakbym stał na bardzo sprężystym podłożu. To zasługa miękkiej i elastycznej podeszwy. Po zdjęciu nogi dotknąłem dłonią powierzchni, na której spoczywa stopa, jest faktycznie bardzo delikatna, imituje naturalny zamsz i – co ważne –  stopa na niej nie ślizga się. Przy pierwszych krokach zauważyłem, jak bardzo ułatwia chodzenie wyprofilowana podeszwa, podwinięta do góry w rejonie palców. Układ pasków mocujących stopę jest tradycyjny, tu komfort użytkowania podnoszą miękkie i elastyczne wyściółki. A same taśmy są miękkie i elastyczne. Posiadają luźny splot, dzięki temu są przewiewne i szybko wysychają. Boczne elementy mocujące, przez które przechodzą taśmy znajdują się w okolicach (poniżej) kostek, stanowiąc w jakimś stopniu ochronę dla tych wrażliwych miejsc. Na tych elementach widnieje charakterystyczne logo Teva®, czyli stylizowana otwarta prawa dłoń. Taśmy Velcro posiadają taką regulację, że na stopach o tzw. różnej tęgości można je dobrze dopasować. Dzięki temu, że sandały nie posiadają naturalnych dodatków (w postaci wykładziny ze skóry) można moczyć je do woli, gdyż tu nie ma co namakać. Wysychają bardzo szybko. Niektórzy mówią, że tego typu obuwie dobre jest wyłącznie na lato. Uważam, że możemy nosić sandały zawsze, gdy nie pada, a odpowiedzią na niskie temperetury są odpowiednie skarpety. Wprawdzie znawcy mody twierdzą, że używanie skarpet do sandałów jest passé, ale dotyczy to chyba jedynie miasta. Dodatek cynku do gumy spełnia tak samą rolę jak srebrna nitka w skarpetach, powstrzymuje rozwój bakterii. Tu najwyraźniej też spełnia swoją rolę. Istotne jest to, że sandały bardzo dobrze trzymają  na mokrym czy suchym podłożu, gwarantując pewne i stabilne oparcie.
Do sandałów dostarczany jest w komplecie specjalny wieszak do ich suszenia.

Dystrybutor: 8a; ul Jana Pawła II 13, 44-100 Gliwice  tel.  (32) 332-44-88
 
info@tevapolska.pl            


Piotr Jasieński,  ratownik TOPR

"Góry", nr 3 (142), marzec 2006

(kg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com