facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-09-24
 

Test namiotu Arco Marabuta w Pamirze

Najnowszy namiot Marabuta, Arco, był testowany podczas „Polish Pamir Expedition 2008”.

Najnowszy namiot Marabuta, Arco, był testowany podczas „Polish Pamir Expedition 2008” - wyprawy na dwa leżące w Tadżykistanie siedmiotysięczniki: „Pik Somoni” (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).

Wyprawa trwała od 16 lipca do 28 sierpnia, natomiast testy namiotu miały miejsce podczas działalności na obu szczytach od 24 lipca do 24 sierpnia.
Namiot Arco to przede wszystkim znakomity namiot bazowy. W takim charakterze był on wykorzystywany na wyprawie. Jest to komfortowy namiot dwu- lub trzyosobowy z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami – jednym obszerniejszym, drugim mniejszym. Wytrzymałość konstrukcji zapewniają mu trzy pałąki. Zarówno podłoga, jak i sypialnia oraz tropik, wykonane są, podobnie jak i inne modele Marabuta, z solidnych i mocnych materiałów.  Jednocześnie całość waży niewiele - 3,8 kg.
Rzeczą drobną, choć istotną, są umieszczone przy jej ściankach cztery praktyczne siatki – kieszonki oraz siatka pod „sufitem”. Dzięki dwóm wejściom i przedsionkom wygodne jest wchodzenie i wychodzenie z namiotu. Odpowiednią wentylację zapewniają wywietrzniki umieszczone po czterech stronach namiotu. Atutem modelu Arco jest także dobrze się sprawdzający system odciągów oraz fakt, że nawet podczas opadów deszczu sypialnia i tropik w żadnym miejscu nie stykają się ze sobą.

Czas opuścić Polanę Moskvina. Fot. Szymek Wawrzuta, Dawid Stec

Namiot Arco
z powodzeniem wykorzystać można nie tylko na wyprawach, lecz także, a nawet przede wszystkim, na wszelkich wyjazdach trekkingowych w góry niższe czy tereny nizinne. Duże przedsionki sprawiają, że szczególnie przydatny będzie na wszelkiego typu wyjazdach wspinaczkowych bądź też innych wymagających przechowywania wewnątrz namiotu sprzętu.
Arco nie jest namiotem szturmowym, jednak w wersji z fartuchami śnieżnymi, a więc takiej, jakiej my używaliśmy, można go także wykorzystać w warunkach wysokogórskich. Bez problemu zmieści się w nim trzyosobowy zespół wraz ze sprzętem, zaś duże przedsionki ułatwią gotowanie czy nabieranie śniegu na wodę. Dzięki umiejscowieniu wejść z boku przedsionków przy otwarciu „drzwi” wiatr czy śnieg nie dosięgnie znajdujących się wewnątrz sypialni śpiworów tak łatwo, jak w przypadku gdy wejście znajduje się na środku przedsionka. W wysokogórskich warunkach plusem staje się też to, że jak na namiot trzyosobowy Arco nie jest wysoki - czyni go to odpornym na wiatr.

Widok z bazy na Żebro Borodkina i skrawek Piku Somoni. Fot. Ola Dzik


Wśród minusów modelu Arco wymienić można, obok faktu, iż jest on dosyć niski, co jednak jak widać czasem staje się atutem, także to, że stosunkowo ciasne są kanały, w które wkłada się pałąki. Ciekawym rozwiązaniem byłoby też wyposażenie namiotu w jakąkolwiek formę okienka, umożliwiającego wyjrzenie na zewnątrz bez konieczności otwierania głównego wejścia.
Podsumowując stwierdzić można, że Arco jest namiotem o szerokim zastosowaniu, który polecić można zarówno miłośnikom trekkingów, wspinaczom skałkowym, jak i uczestnikom wypraw wysokogórskich.

Ola Dzik
KS Kandahar
www.pamir2008.pl

Zapraszamy na bloga Oli Dzik w serwisie GORYonline

Ola Dzik jest oficjalnym ekspertem sprzętowym serwisu Ceneria.pl - pierwszej w polskiej sieci outdoorowej porównywarki cen.Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Do Uzytkownik
Trochę dramatyzujesz, ja używam Marabutów i jestem zadowolony. Nie są to najlepsze namioty na świecie ale nigdy nie miałem z nimi problemów.
Użytkownik
Podłogi w namiotach Marabut wykonane są prawdopodobnie z trójwarstwowej tkaniny technicznej Tarpaulin o gramaturze 110g/ m2. Tkanina składa się z polietylenu o dużej gęstości (HDPE) powlekanej obustronnie polietylenem o małej gęstości (LDPE). Stosowana w produkcji plandek okryciowych, pokrowców, kurtyn itp. W budownictwie używana do tymczasowego zabezpieczenia materiałów budowlanych, tworzenia zadaszeń, ogrodzeń itp. Link do hurtowni budowlanej Marabut http://www.folie-budowlane.pl/Tkanina_techniczna_Tarpaulin_110,283,590,0,0,O,oferta.html Być może w tym składzie budowlanym są też inne surowce używane do produkcji super namiotów ekspedycyjnych Marabut.
Użytkownik
Tragiczny wybór, zamówiłem namiot ARCO Marabut bez możliwości wcześniejszego obejrzenia. Pierwszy raz rozłożyłem namiot po dotarciu na pole campingowe na południu Europy w sierpniowym słońcu. Laminowana podłoga PE uporczywie hałasuje jak plandeka na wietrze przy każdym dotknięciu. W sypialni o pętelkowej fakturze powstają notorycznie dziury od każdego otarcia odzieżą, czy też bagażem - w każdym dniu dziur przybywało. Namiot uszyty z bardzo niskiej jakości dzianin i tkanin. Namiot nie sprawdził się nam na trawiastym campingu, a w górach może być tylko gorzej. Większość namiotów Marabut wykonana jest z tych samych materiałów. Wyrzucone pieniądze w błoto, nie polecam namiotu ARCO Marabut.

Goryonline
 
2023-01-02
BIZNES
 

Nowa kolekcja polskich nart MAJESTY 2023

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
BIZNES
 

Prezent dla aktywnego turysty do 200 zł

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-23
BIZNES
 

Bo liczy się droga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-22
BIZNES
 

GOPR i Salewa dalej razem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-19
BIZNES
 

Polskie marki – Powrót ProRocka

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com