facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-09-09
 

Tatrzańskie Leave No Trace podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim

Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem uczestnicy festiwalu poznawali zasady Leave No Trace – sprzyjały temu prelekcja i warsztaty w terenie z przedstawicielem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach:


  1. Zaplanuj zanim wyruszysz 
  2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach 
  3. Zabierz swoje śmieci 
  4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś
  5. Uważaj z ogniem 
  6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt 
  7. Nie jesteś sam na szlaku

 

 

 

 

Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim, które odbywały się w Zakopanem od 2 do 6 września, Akademia Górska i Tatrzański Park Narodowy zorganizowały prelekcję i warsztaty w terenie poświęcone idei Leave No Trace. Prowadzącym był Jan Krzeptowski – kierownik Działu Udostępniania TPN oraz przewodnik tatrzański. W prezentacji,  która odbyła się w piątek 4 września w Dworcu Tatrzańskim, opowiedział i przedstawił,  jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę. Mimo pogorszenia pogody w sobotę i niedzielę nie zabrakło chętnych na warsztaty. Podczas wycieczek uczestnicy poznawali takie zagadnienia, jak m.in. piętra roślinne, erozja roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, zasady turystyki i taternictwa jaskiniowego w TPN, remonty szlaków i rekultywacja roślinności, geologia Tatr Zachodnich i Wysokich, roślinność na podłożu wapiennym i krystalicznym, kozice i świstaki, zasady turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.

- Na sobotniej wycieczce było 6 osób - rano zrobiłem prezentację w siedzibie dyrekcji Parku, a gdy pogoda się poprawiła, poszliśmy na wycieczkę. Udało się wejść przez Dolinę Kondratową na Przełęcz Kondracką. Wracając posprzątaliśmy śmieci wzdłuż szlaku. W niedzielę zjawiło się 14 osób. Zrobiliśmy zaplanowaną trasę: Dolina Jaworzynka - Dolina Gąsienicowa - Czarny Staw - Karb, Dolina Zielona Gąsienicowa - Sucha Przełęcz - Kasprowy. Pod Karbem dorwała nas śnieżyca. Pod Kasprowym spotkaliśmy niedźwiedzia i kozicę. Najwięcej pytań dotyczyło remontu szlaków na Czerwonych Wierchach, zasad zachowania się w przypadku spotkania z niedźwiedziem i wpływu wyrzucania resztek owoców - ogryzków, skórek na przyrodę – podsumowuje Jan Krzeptowski. 

Pamiętajmy, że Leave No Trace to idea ponadczasowa, którą warto poznawać  i stosować nie tylko podczas warsztatów z przewodnikiem, ale wdrażać podczas własnych wycieczek w Tatry i inne cenne przyrodniczo obszary. 


Organizator: Akademia Górska, Tatrzański Park Narodowy

Partnerzy: PZU, Spotkania z Filmem Górskim, TOPR, PSPW, Suunto, Salomon

Szczegóły: http://www.akademia-gorska.pl/leave-no-trace


Zdjęcia: Łukasz Ziółkowski

 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2017-07-13
GÓRY
 

Akademia Górska z PZU

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-22
GÓRY
 

Osterwa – Júlova Cesta

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-11
GÓRY
 

Chamomilla nad Żelaznymi Wrotami!

Komentuj 0
Goryonline
 
Piotr Michalski
 
2016-07-08
GÓRY
 

Zapowiadana Czerwcowa na Osterwie!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com