facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-07-01
 

Tajemnice nepalskich tragarzy

Na łamach najnowszego magazynu "Science" opublikowano wyniki badań dotyczące nepalskich tragarzy.


Na łamach najnowszego magazynu "Science" opublikowano wyniki badań dotyczące nepalskich tragarzy.
 
Nepalscy tragarze, często pracujący dla turystycznych wypraw w Himalaje, potrafią przez wiele dni nieść ładunek przekraczający nawet ich wagę ciała, poruszając się cały czas po stromych górskich ścieżkach, na dużych wysokościach.
Naukowcy belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Louvain przebadali ośmiu tragarzy, którzy do przenoszenia ładunku używali koszy przytrzymywanych głowami (przy pomocy paska owiniętego wokół głowy). Mierzono ich wydajność energetyczną, określaną przez ilość zużywanego przez nich tlenu i produkowanego dwutlenku węgla. Oceniano też wagę "bagażu" i szybkość, z jaką poruszali się Nepalczycy.

Okazało się, ze Nepalczycy zużywają znacznie mniej energii niż na przykład żołnierze noszących podobnie obciążone plecaki w tradycyjny sposób czy kobiety afrykańskie przenoszące ładunki na głowach. Wciąż nie wiadomo, na czym polega mechanizm "oszczędności energetycznej" - na redukcji pracy mięśni czy też podnoszeniu ogólnej wydolności organizmu. Badacze zaobserwowali jednak technikę stosowaną przez tragarzy - maszerują każdego dnia przez wiele godzin, ale w wolnym tempie, regularnie odpoczywają i zabierają największy z możliwych dla nich ładunków.

Źródło: PAP

2005-07-1

(kb)

 


 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-29
GÓRY
 

Andrzej Bargiel kończy Everest Ski Challenge

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-28
GÓRY
 

Sukces i tragedia na Manaslu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com