facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-07-19
 

Szlachetny styl on-sight - u nas i na weście

Najtrudniejsze zadanie stoi przed osobą, która jako pierwsza przełamuje barierę kolejnego stopnia trudności, pokonywanego w danym stylu...


Historia wspinania skałkowego uczy, że zdecydowanie najtrudniejsze zadanie stoi  przed osobą, która jako pierwsza przełamuje barierę kolejnego stopnia trudności, pokonywanego w danym stylu. Następcy mają już "z górki". Reguła ta zdaje się potwierdzać także w przypadku przechodzenia dróg 8c w stylu OS. Najwyraźniej worek z takimi przejściami powoli się rozwiązuje. Kolejnego dokonał Ramon Julian, przechodząc bez znajomości SumaO w hiszańskiej Cuence. Jak łatwo się domyśleć, droga ma charakter wytrzymałościowy, a jej parametry to: 32 metry długości i 10 metrów wywieszenia.

Francuzka Caroline Ciavaldini udowodniła, że jej ubiegłoroczny odstrzał o trudnościach 8b  nie był przypadkiem. Tej wiosny udało jej się zaonsajcić A bout de souffle w grocie Peillon.

O dziwo, sporo w dziedzinie wspinania "prawie bez znajomości" (dokładnie w stylu flash) działo się na naszym, na ogół do bólu patenciarskim wapieniu. Marcin Wszołek (Five Ten) pięknie błysnął na popularnym będkowskim Murarzu II Decydujące Starcie VI.5+/6. Przejście to jest jednym z najlepszych dokonań w tym stylu na terenie Polski.

Świetnie spisał się również Damian Sobczyk, który - zaopatrzony jedynie w patenty - pokonał w pierwszej próbie Samotność Długodystansowca VI.5+ na Okienniku Skarżyckim.

Droga o stopniu VI.5 w stylu flash padła także pod szponem osiemnastolatka Kuby Jodłowskiego (CW OnSight, UKA), który pokonał w ten sposób Greka Korbę na Turni nad Kaskadami w Podlesicach.

 6 (145) 2006

(dg)

 

 

 

 

 

 


 


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com