facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-13
 

Szkocja (16 października-16 listopada, Kraków)

Galeria podróżników przy NCK kraków zaprasza 16 października (wtorek), godz.18.00, sala 203 na otwarcie wystawy fotograficznej i spotkanie z autorką.


Galeria podróżników przy NCK kraków zaprasza 16 października (wtorek), godz.18.00, sala 203 na otwarcie wystawy fotograficznej i spotkanie z autorką:

Elżbieta Zofia Chrzanowska
„SZKOCJA. Zamki, pałace, ogrody”

Szkockie zamki, fortece, pałace – to nieodłączny element wspaniałych krajobrazów tego kraju. Niektóre z nich, zbudowane w XII-XIV wieku popadły w ruinę i obecnie, starannie zabezpieczone, stanowią malowniczy akcent pejzażu. Budowane były zazwyczaj jako zamki obronne na wzniesieniach lub na wysepkach licznych jezior, jak Stalker, Kilchurn czy Eilean Donan.

Część tych obiektów, zamieszkała jeszcze w XVIII wieku, mimo zrujnowanych budynków zachowała wspaniałe założenia ogrodowe w stylu francuskim – Edzell lub angielskim – Dirleton. Obecnie Zamki te znajdują się pod opieką Heritage of Scotland.

Odrębne miejsce zajmują potężne fortece zamków w Edynburgu i Stirling o dużym znaczeniu militarnym, siedziby słynnych regimentów szkockich górali. Jeszcze inne zamki, zasiedlone często przez jeden klan, przetrwały do dziś jako rezydencje szkockiej szlachty. Do nich należy zamek Dunvegan na wyspie Skye, od XI wieku siedziba Klanu MacLeod.

Słynne są „Szekspirowskie” zamki Szkocji, Glamis – od XIII wieku siedziba lordów of Strathmore i Cawdor – od XIV wieku we władaniu Campbellów. Wspaniałe wnętrza, pełne antycznych mebli, cennych obrazów i porcelany, robią niezwykłe wrażenie jako obiekty od tak dawna zamieszkałe, tak jakby zwiedzający uczestniczył w życiu mieszkańców. No i ogrody – wokół Cawdor i Glamis rozciągają się pięknie utrzymane parki oraz ogrody w stylu angielskimi francuskim. Niektóre średniowieczne zamki zostały przebudowane na rezydencje pałacowe, jak Holyroodhouse w Edynburgu – obecnie należy do angielskiej rodziny królewskiej, czy pałac Inveraray – siedziba książąt Atholl. Niemniej interesujące od samych pałaców są otaczające je ogrody. Szkoci twierdzą, że większość ich zamków ma własne duchy, które jednakże ukazują się tylko wybranym. Ale na pewno ich obecność ma wpływ na niezwykłą aurę, otaczającą szkockie zamki.

Wystawa czynna do 16 listopada br.

Wstęp wolny.

Informacje: pok. 201B, tel. 012 644 28 63.

2007-09-13

(kg)
 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com